Press "Enter" to skip to content

Masowy grób w Strzegomiu?!

Spread the love

Po naszym artykule na temat zlokalizowanych w tym roku i ekshumowanych szczątkach niemieckich żołnierzy z okresu II wojny światowej (czytaj tutaj: Odnaleziono groby niemieckich żołnierzy) skontaktował się z nami regionalny badacz historii ze Strzegomia (powiat świdnicki) – Krzysztof Kaszub.

 – Z dwóch niezależnych od siebie źródeł posiadam informację o masowym grobie niemieckich żołnierzy na terenie Strzegomia. Znam lokalizację tego grobu. Znajduje się on blisko ścisłego centrum miasta. Miejsce to potwierdzone zostało m.in. przez jednego z  mieszkańców Strzegomia, do którego dotarłem i który potwierdził mi uzyskaną wcześniej od innej osoby informację  – mówi Krzysztof Kaszub, który poprosił nas o poinformowanie Stowarzyszenia „Pomost”, zajmującego się ekshumacją grobów niemieckich żołnierzy.

O ostatnich miesiącach wojny w Strzegomiu pisaliśmy już kilkakrotnie – czytaj tutaj: Dramat mieszkańców Strzegomia (cz. I), Dramat mieszkańców Strzegomia (cz. II), Zgwałcone miasto… Nieznane zdjęcia!

Zamordowane przez Sowietów mieszkanki Strzegomia (Zbiory Grzegorza Nazarkiewicza)

Przypomnijmy, że o Strzegom na początku 1945 r. toczyły się niezwykle ciężkie walki. Najpierw miasto zajęli Sowieci, później odbili je Niemcy. I jedni i drudzy dokonali w mieście straszliwych gwałtów i mordów. Wojska sowieckie 1. Frontu Ukraińskiego do Strzegomia wkroczyły 14 lutego 1945 r. dokonując mordów, rabunków i gwałtów. Między 9 a 11 marca, po stoczeniu zaciekłych walk Niemcy odbili miasto, w którym znaleźli tylko 30 żywych mieszkańców oraz około 200 ciał. Przeprowadzone przez niemiecką policję kryminalną śledztwa wykazały, że mieszkańcy Strzegomia – w tym dzieci, poddawani byli okrutnym torturom, gwałceni i mordowani. Wielu mieszkańców popełniło samobójstwa, mordując wcześniej swoje dzieci.. W odwecie, wzięci do niewoli przez Niemców żołnierze Armii Czerwonej zostali w okrutny sposób wymordowani przez SS.

Według Krzysztofa Kaszuba w masowym grobie znajdować się mają szczątki około 300 żołnierzy niemieckich. Być może są to szczątki tych, którzy polegli po niemieckiej stronie w walkach o Strzegom, chociaż Krzysztof Kaszub uważa, że mogą to być także zamordowani jeńcy niemieccy. Na to pytanie odpowiedź być może da ekshumacja – jeżeli potwierdzi się miejsce masowego grobu. O całej sprawie powiadomiliśmy już Stowarzyszenie „Pomost”, które przyśle do Strzegomia swoich przedstawicieli dla zbadania tej sprawy.

Andrzej Dobkiewicz

2 LIKES

Skomentuj jako pierwszy!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Mission News Theme by Compete Themes.