Press "Enter" to skip to content

„Okruchy” w Roztoce

Spread the love

Podczas prac archeologicznych, jakie przeprowadzono w tym roku w pałacu Roztoka (gmina Dobromierz, powiat świdnicki) odkryto fragmenty naczyń oraz kości zwierzęcych.

Zamek otaczały niegdyś podmokłe tereny i przy kolejnych pracach budowlano-remontowych, prowadzonych na przestrzeni wieków, gruz wysypywany był na dziedziniec, celem podniesienia jego poziomu powyżej lustra wody.

Galeria (kliknij aby powiększyć)

Badania archeologiczne prowadzone były przez Pracownię Archeologiczno – Konserwatorską ARCHEOLOG Tomasz Ciasnocha z Wrocławia. Podczas wykopalisk w zasypie w korytarzu obiegającym pałac odkryto fragmenty naczyń oraz kości zwierzęcych. Według wstępnych analiz najstarsze „okruchy historii” pochodzą z XV wieku, natomiast większość ułamków ceramiki datowana jest na XVII-XVIII wiek. Po opracowaniu naukowym znaleziska pozwolą na pogłębienie wiedzy o tym jak żyli i co jedli dawni właściciele pałacu.

Foto: Pałac Roztoka/Facebook

Pałac w Roztoce. Jest barokową rezydencją otoczoną obszernym parkiem oraz dziedzińcem folwarcznym. Powstał w XVI wieku,  jako renesansowy dwór o charakterze obronnym. W 1720 r. został gruntownie rozbudowany na barokową rezydencję, stając się własnością rodu von Hochberg. Podczas II wojny światowej mieściła się tu składnica dzieł sztuki, a informacje o znajdujących się tu ukrytych skarbach są żywe do dziś. Ostatnia z takich sensacji pochodzi z ubiegłego roku. Według ujawnionych zapisków z rzekomego dziennika oficera SS Egona Ollenhauera, na terenie majątku miałoby być ukryte złoto, biżuteria i monety. Skarb ma się znajdować się na dnie studni. Po maju 1945 roku pałac został znacjonalizowany i ulokowano w nim Państwowe Gospodarstwo Rolne. Obecnie pałac jest prywatną własności i prowadzone są w nim prace remontowe.

Majątek w Roztoce z pałacem na rysunku F. B. Wernera z poł. XVIII wieku
9 LIKES

Skomentuj jako pierwszy!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Mission News Theme by Compete Themes.