Press "Enter" to skip to content

Otworzyli Izbę Historyczną!

Spread the love

Kroniki, zabytkowe przedmioty, archiwalne dokumenty – wszystko po to, by stworzyć miejsce, gdzie będzie można przenieść się w czasie i lepiej poznać historię naszej gminy, poczuć ducha dawnych lat. W Jaworzynie Śląskiej powstała Izba Historyczna.

Uroczyste otwarcie Izby Historycznej w Jaworzynie Śląskiej. Od lewej: burmistrz Grzegorz Grzegorzewicz oraz dyrektorzy – Sylwester Bartczak i Krzysztof Sołtys

Zaczęło się od pasji do historii i pomysłu, by utworzyć miejsce, gdzie będzie można naocznie przekonać się, jak żyli dawni mieszkańcy gminy Jaworzyna Śląska, poznać ich zwyczaje, przyjrzeć się przedmiotom codziennego użytku. Dzięki determinacji i konsekwentnemu wieloletniemu działaniu inicjatorów – dyrektora Samorządowego Ośrodka Kultury i Biblioteki Publicznej – Sylwestra Bartczaka oraz dyrektora Szkoły Podstawowej w Jaworzynie Śląskiej – Krzysztofa Sołtysa, 22 czerwca w Jaworzynie Śląskiej otwarta została Izba Historyczna. Jest ona zlokalizowana w dwóch obiektach – w budynku Centrum Aktywności Społeczno-Kulturalnej przy ul. Wolności 23b i w zrewitalizowanych piwnicach Szkoły Podstawowej im. M. Konopnickiej przy ul. Mickiewicza 9.

Każda gmina czy miasto powinna dbać o swoją historię i mieć swoje miejsce, gdzie zbierane i zachowywane będą najcenniejsze przedmioty czy informacje z danego regionu. Takimi miejscami są wszelkiego rodzaju izby pamięci poświęcone wybitnym osobom, ważnym wydarzeniom, ale przede wszystkim dokumentujące historię małych ojczyzn. Dzięki dotychczasowemu dorobkowi projektu „Dawno temu w Jaworzynie” prowadzonego przez Samorządowy Ośrodek Kultury i Bibliotekę Publiczną w Jaworzynie Śląskiej, pomocy mieszkańców, jednostek samorządowych i lokalnych instytucji, także w Jaworzynie Śląskiej powstanie Izba Historyczna – mówi Sylwester Bartczak.

Prace nad przygotowaniem pomieszczeń i wyposażenia obiektów trwały od wielu miesięcy. Najwięcej pracy wymagał remont piwnic w budynku szkoły przy ul. Mickiewicza. Co ciekawe, zabudowania te należą do jednych z najstarszych w mieście. Budynek przy ul. Mickiewicza 10 prawdopodobnie został oddany do użytku w 1882 roku. Duży budynek szkolny wybudowano natomiast w 1892 roku. – We wrześniu 2017 rozpoczęliśmy kapitalny remont piwnic. Po zbiciu tynków okazało się, że kamienne ściany fundamentowe i stare cegły stanowią idealną scenerię do podróży w świat historii. Wówczas zrodził się pomysł stworzenia izby historii szkoły. Stan piwnic i postępujący proces zawilgocenia i zagrzybienia wymagał natychmiastowych działań. Osuszono fundamenty, wykonano nową izolację pionową. Cegły i granitowe fundamenty zostały wyczyszczone. Wymieniono okna, parapety, drzwi. Większość prac prowadziliśmy systemem gospodarczym – opowiada dyrektor szkoły Krzysztof Sołtys. Konserwatorzy Jan Czoch i Ireneusz Falender prowadzili prace renowacyjne pod czujnym okiem dyrekcji – dyrektora Krzysztofa Sołtysa i wicedyrektora Marcina Kruka).

Część ekspozycji w Izbie Historycznej

Jeszcze w czasie remontu zaczęto gromadzić przedmioty, które w przyszłości miałyby stanowić ekspozycję zabytkowej sali. W archiwum szkoły przechowywane są protokoły rad pedagogicznych, kroniki, fotografie, stare plany nauczania sięgające początków polskiej oświaty w Jaworzynie Śląskiej. – Dzięki współpracy z PSZOK w Jaworzynie Śląskiej pozyskano meble, które zakończyłyby swój żywot na śmietniku. Arkadiusz Szczawiński podarował nam szafę wyprodukowaną przez zakład stolarski Gustav Wende Konigszelt, prezes „Zebry” Paweł Parskiewicz przekazał stół konferencyjny – wymienia Krzysztof Sołtys.

Uroczystego otwarcia Izby dokonali burmistrz Jaworzyny Śląskiej – Grzegorz Grzegorzewicz, dyrektor SOKiBP – Sylwester Bartczak i dyrektor Szkoły Podstawowej w Jaworzynie Śląskiej – Krzysztof Sołtys.

W Centrum Aktywności Społeczno-Kulturalnej przy ul. Wolności 23b w Jaworzynie Śląskiej (I piętro remizy OSP) od 1 lipca br. będzie można oglądać zbiory związane z historią Gminy Jaworzyna Śląska. Planowane jest organizacja wystaw tematycznych, lekcji historii dla dzieci i młodzieży, spotkań i prelekcji.

Na wrzesień 2022 r. planowane jest otwarcie drugiej części Izby Historycznej, która będzie znajdować się w odrestaurowanych pomieszczeniach piwnicy w budynku Szkoły Podstawowej przy ul. Mickiewicza w Jaworzynie Śląskiej. W dużo większej lokalizacji będą mogły być prezentowane zbiory o większych rozmiarach oraz pamiątki związane z historią szkoły. Dyrektor Szkoły Podstawowej w Jaworzynie Śląskiej Krzysztof Sołtys przedstawił wizję działalności Izby w obu lokalizacjach jako instytucji żywej, pełniącej istotną rolę w kształtowaniu lokalnego patriotyzmu i prowadzącej edukację historyczną wśród dzieci i młodzieży.

Izba powstała głównie na bazie zbiorów zgromadzonych w ramach projektu „Dawno temu w Jaworzynie”, prowadzonego przez Samorządowy Ośrodek Kultury i Bibliotekę Publiczną w Jaworzynie Śląskiej. Nieoceniona w przygotowaniu materiałów okazała się pomocy mieszkańców, jednostek samorządowych i lokalnych instytucji, którzy dołożyli swoją cegiełkę do powstania zbioru historycznych pamiątek. Uroczystość otwarcia była więc też okazją do podziękowania osobom najbardziej zaangażowanym w projekt. Jak podkreślił Dyrektor SOKiBP – Sylwester Bartczak, powstanie Izby to przede wszystkim efekt wysiłku lokalnej społeczności i należy docenić wszystkich, którzy przekazali materiały, często będące osobistymi, rodzinnymi pamiątkami. Lista darczyńców, którzy wsparli projekt materialnie liczy ponad 80 osób, a jest to zaledwie część osób i instytucji współpracujących i pomagających przy tworzeniu historycznego archiwum gminy.

Podczas uroczystości jaworzyńska Izba wzbogaciła się o nowe eksponaty. Stowarzyszenie „Labiryntarium” z Żarowa przekazało jako dar pamiątki związane z historią Jaworzyny Śląskiej: porcelanową plakietkę fabryki porcelany Königszelt, fotografię przedwojennego jaworzyńskiego fotografa Richarda Nieslera i korespondencję z pieczęciami placówek pocztowych z terenu gminy. Od Pana Romana Wojtachy z Torunia Izba otrzymała przedwojenne rachunki lokalnych przedsiębiorców, a od Pana Grzegorza Piaseckiego wyjątkowy porcelanowy półmisek wyprodukowany w pierwszych, powojennych latach w jaworzyńskiej fabryce porcelany.

Izba Historyczna Gminy Jaworzyna Śląska będzie dostępna dla zwiedzających od 1 lipca 2022 roku, od poniedziałku do piątku w godzinach od 9:00 do 16:00. Chętni do obejrzenia ekspozycji zlokalizowanej w Centrum Aktywności Społeczno-Kulturalnej przy ul. Wolności 23b w Jaworzynie Śląskiej proszeni są o wcześniejszy kontakt z Sekretariatem SOKiBP (tel. 504-088-676) w celu uzgodnienia dokładnych godzin odwiedzin.

Jeżeli posiadacie Państwo w swoich domach przedmioty związane z historią gminy, gospodarstw rolnych, funkcjonowaniem przedsiębiorstw i przemysłu (fabryka porcelany, gorzelnia, cukrownia itd.), działalnością węzła kolejowego, przedmioty użytku codziennego lub materiały dotyczące lokalnych wydarzeń lub znanych i wybitnych obywateli naszej gminy i chcielibyście przekazać je jako eksponat do izby, prosimy o kontakt pod numerem telefonu 513-186-132 lub poprzez adres e-mail: kontakt@sokibp.pl. Każda z osób, która zdecyduje się przekazać obiekt na rzecz Izby Historycznej gminy Jaworzyna Śląska, otrzyma specjalny certyfikat, będący jednocześnie podziękowaniem za wsparcie tej inicjatywy. Dodatkowo dane darczyńcy lub przekazującego depozyt zostaną umieszczeni na liście wspierających działalność Izby.

Dzięki otwarciu Izby Historycznej w Jaworzynie Śląskiej, powiat świdnicki wzbogacił się o kolejną placówkę, która będzie gromadzić pamiątki i pielęgnować historię powiatu świdnickiego. Świdnica ma swoje Muzeum Dawnego Kupiectwa, Strzegom, Żarów a teraz Jaworzyna Śląska – Izby Historyczne, a Dobromierz Muzeum Granitu. Białą plamą na mapie powiatu pozostają między innymi nadal Świebodzice, której władze zdają się nie dostrzegać potrzeby powstania takiej placówki (pisaliśmy o tym tutaj: Muzeum dla Świebodzic?).

8 LIKES

Skomentuj jako pierwszy!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Mission News Theme by Compete Themes.