Press "Enter" to skip to content

Zaułek Garncarzy ożyje!

Spread the love

Z okazji Dnia Ziemi członkowie Uniwersytetu Trzeciego Wieku w Świdnicy, posprzątali Zaułek Garncarzy.

Cieszy nas to szczególnie, bo przypomnijmy, że to dzięki inicjatywie Świdnickiego Portalu Historycznego i Fundacji IDEA, władze miasta przywróciły zapomnianą od kilkudziesięciu lat nazwę, niewielkiej uliczki, prowadzącej na plac Pokoju i cmentarz tam się znajdujący, od strony ulicy Kościelnej (czytaj tutaj: Historyczna nazwa przywrócona!, Sprawa „odfajkowana”).

Zaułek Garncarzy przed kilkoma miesiącami

Jak powiedział dla portalu Świdnica24.pl prezes Zarządu ŚUTW Wiesław Łabęcki – Uniwersytet objął zaułek swoim patronatem. Na pewno w jeden dzień nie da się tego miejsca uporządkować, ale to dopiero początek – mówią seniorzy.

W planach mają oni oczyszczenie boiska na tyłach Zaułka Garncarzy, gdzie w dawnych wiekach znajdowały się zatylnie ogrody kamienic przy ulicy Kościelnej. – Chcemy w niedalekiej przyszłości organizować tu akcje o charakterze rekreacyjnym, mamy nadzieję znaleźć sojuszników w innych organizacjach – mówi Krystyna Lasek, założycielka i wieloletnia prezes Uniwersytetu Trzeciego Wieku w Świdnicy. Możemy tylko pogratulować inicjatywy i mieć nadzieję, że władze miasta wesprą naszych seniorów w zagospodarowywaniu tej zaniedbanej części miasta. Być może wraz z uporządkowaniem Zaułka i terenu dawnych ogrodów, dopełnieniem społecznej rewitalizacji tej części miasta byłoby uruchomienie przejścia Bramą Garncarzy przez parafię ewangelicko-augsburską w Świdnicy.

Andrzej Dobkiewicz

Wielkie sprzątanie (foto: Swidnica24.pl)
8 LIKES

One Comment

  1. Łabęcki Łabęcki 29 kwietnia 2022

    Dziękuje za artykuł i gratulacje. Odpowiadam, że włodarze miasta wspierają Świdnicki UTW w powyższej inicjatywie „opieki” nad Zaułkiem. Podstawiono nam kontener, przygotowano worki, rękawice, narzędzia. Miło współdziałało się także z pobliską fundacją „Serce” – Europejskie Centrum Fundacji Dziecięcej. Dalsze przedsięwzięcia są uzgadniane z władzami miasta. To pierwsze porządki, będą kontynuowane… Kolejny, kolejny etap to inauguracja miejsca jako terenu rekreacyjnego dla lokalnej społeczności, w tym seniorów jako element dziedzictwa kulturowego.

    Prezes Zarządu Świdnickiego UTW Wiesław Łabęcki

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Mission News Theme by Compete Themes.