Od 20 sierpnia trwa zbiórka publiczna, której celem jest zebranie funduszy na budowę pomnika ofiar filii obozu koncentracyjnego Gross-Rosen w Grabinie (Strzegom).
Znajdował się tu podobóz pracy w którym osadzone były więźniarki – polskie żydówki oraz jeńcy wojenni, wykonujący niewolniczą pracę na rzecz III Rzeszy.
Zbiórka została zarejestrowana na Portalu Zbiórek Publicznych prowadzonym przez Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji w dniu 12 sierpnia 2019 roku (Nr 2019/3792/KS).
Organizatorem zbiórki jest Komitet Społeczny Budowy Pomnika Ofiar Reżimu nazistowskiego w Grabinie, z siedzibą w Centrum Aktywności Społecznej „Karmel” w Strzegomiu, ul. T. Kościuszki 2, 58-150 Strzegom (tel. 660 456 203; e-mail: wioletta.urban@strzegom.pl, a jego członkami Wioletta Urban-Smagłowska, Krzysztof Kaszub i Tomasz Smagłowski
Zbiórka będzie prowadzona od: 20 sierpnia do 31 grudnia 2019 roku do skarbonek na terenie Strzegomia, ale nie tylko. Stowarzyszenie Wspierania Kultury w Gminie Strzegom „Akcja” wyraziło zgodę na udostępnienie konta bankowego Stowarzyszenia w celu dokonywania wpłat od darczyńców.
Rachunek bankowy
Bank Zachodni WBK S.A. o/Strzegom 96 1090 2343 0000 0001 1634 4131
Wpłaty z dopiskiem –„Na budowę Pomnika Ofiar Reżimu Nazistowskiego w Grabinie”.
Historię obozu, jaki znajdował się na terenie Grabiny od kilku lat bada strzegomski historyk Krzysztof Kaszub, który zdobył wiele nieznanych do tej pory materiałów archiwalnych na temat obozu oraz odnalazł żyjące jeszcze więźniarki obozu (pisaliśmy o tym tutaj: Frauen-Arbeitslager Gräben).
Tymczasem w samym obozie Muzeum Gross-Rosen w Rogoźnicy rozpoczęły się prace remontowo-konserwatorskie. Zakres prac obejmuje remont i konserwację basenu p.poż oraz przełożenie i stabilizację kamiennych schodów przy placu apelowym, barakach więźniarskich nr 13, 15, 19, 21 oraz między basenem p.poż a łaźnią.
Dyrekcja Muzeum zwraca się z prośbą do odwiedzających obóz o zachowanie ostrożności przy zwiedzaniu terenu muzeum, przestrzegania oznaczeń i tabliczek informacyjnych.
Na zdjęciu tytułowym – badacz historii Krzysztof Kaszub w miejscu, gdzie znajdował się podobóz w Grabinie).
2 LIKES
Skomentuj jako pierwszy!