Press "Enter" to skip to content

Nieznane zdjęcie ze Świdnicy

Spread the love

Dzięki świdnickiemu kolekcjonerowi i naszemu współpracownikowi Dariuszowi Sieńce, możemy czytelnikom portalu zaprezentować unikalną i niepublikowaną do tej pory fotografię.

Przedstawia ona kamienice u zbiegu obecnej ulicy Ofiar Oświęcimskich i Lwa Tołstoja, które zachowały się do chwili obecnej. Fotografia pochodzi z przełomu XIX i XX wieku. Narożna kamienica pełniła i nadal pełni funkcje mieszkalne, natomiast dom przy ulicy Lwa Tołstoja – z prawej strony kadru, to dawna Fabryka rękawiczek Beckera & Fuhriga.

Fabryka rękawiczek Beckera & Fuhriga (Kolekcja: Dariusz Sieńko)

 – Zdjęcie było jakby dodatkowym bonusem, którego zupełnie się nie spodziewałem, kupując w Niemczech niewielki obraz. Okazało się, że od spodu obraz był usztywniony zdjęciem wydrukowanym na tekturze formatu A4 – mówi Dariusz Sieńko. – Zdjęcie i odbitkę wykonano w atelier Adolfa Ecksteina z Berlina.

Co wiemy o fabryce Beckera & Fuhriga? Całkiem sporo, dzięki badaniom archiwalnym i książce świdnickiego historyka Sobiesława Nowotnego – Leksykon fabryk, zakładów i wytwórni w Świdnicy do 1945 r., która ukaże się nakładem wydawnictwa Errata-Kubara Lamina już w sierpniu br.

Fabrykę, a początkowo właściwie manufakturę założył w 1877 r. Theodor Trautmann. Duży popyt na jego wyroby sprawił, że w 1890 r. zbudował małą fabryczkę (komin jej garbarni widać na zdjęciu w tle), zatrudniając 80 osób. Cztery lata później świetnie prosperującą fabrykę przejęła spółka Paul Becker & Hermann Fuhrig. O dalszych losach fabryki będą Państwo mogli przeczytać już w sierpniu we wspomnianym Leksykonie fabryk, zakładów i wytwórni w Świdnicy do 1945 r. autorstwa Sobiesława Nowotnego. Póki co możemy podziwiać piękne zdjęcie tej fabryki.

Andrzej Dobkiewicz & Sobiesław Nowotny

Fundacja IDEA

8 LIKES

Skomentuj jako pierwszy!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Mission News Theme by Compete Themes.