Press "Enter" to skip to content

Nieznane zdjęcia rodziny Möller

Spread the love

Dzięki uprzejmości Pani Małgorzaty Ćwiklińskiej-Krzemińskiej możemy Państwu zaprezentować nieznane dotąd dwa zdjęcia związane z rodziną Möller, właścicielami świdnickiej, przedwojennej kliniki ginekologiczno-położniczej Quisisana.

Zasłużony świdnicki ginekolog dr Hans Theodor Fritz Ferdynand Möller z jedną ze swoich pociech przed kliniką Quisisana (przed 1910 r.)

Mieściła się ona w domu przy obecnym placu św. Małgorzaty nr 1-2. O historii kliniki -pisaliśmy obszernie w oparciu o odnalezione przez nas materiały archiwalne tutaj: Św. Małgorzaty 1-2: Quisisana (cz. I), Świętej Małgorzaty 1-2: Quisisana (cz. II), Świętej Małgorzaty 1-2: Quisisana (cz. III).

Przypomnijmy, że jej założycielem był wybitny ginekolog śląski Hans Theodor Fritz Ferdynand Möller, który ożenił się z Anną Emilie Hedwig z domu Thiele, córką nadburmistrza Świdnicy Johanna Friedricha Rudolfa Thiele. Z tego związku urodziła się czwórka dzieci, które są widoczne na prezentowanych poniżej zdjęciach:

* Heinz Wilhelm Rudolph Möller – urodził się 19 kwietnia 1898 roku w Świdnicy. W stopniu chorążego zginął 6 marca 1916 roku w bitwie pod Verdun podczas I wojny światowej.

* Rudolph Hans Fritz Adolf Möller – urodził się 19 marca 1900 roku w Świdnicy, zmarł 2 marca 1982 roku w Bad Nenndorf (Dolna Saksonia). 22 marca 1926 roku w Monachium ożenił się z Eriką Marie Kammerecker (11.05.1905-5.01.1978). Z wykształcenia był tak jak ojciec lekarzem ginekologiem.

* Wolfgang Fritz Gustav Adolf Möller – urodził się 28 września 1904 roku w Świdnicy, zmarł 16 października 1992 roku w Hamburgu. Jego pierwszą żoną była Christel Bertram z którą ożenił się w Madrycie 28 września 1939 roku, natomiast drugą żoną Irmgard Bücke z którą ożenił się 22 maca 1949 roku.

* Ursula Sophie Wilhelmine Möller – urodziła się 20 września 1909 roku w Świdnicy i zmarła 25 października 2000 roku w Kempten (Bawaria). 5 kwietnia 1934 roku wyszła za mąż w Świdnicy za oficera Hansa-Joachima Neumanna (15.09.1907-19.06.1952).

Trójka z czwórki dzieci doktora Möllera (brak jednego syna) bawiące się na podwórzu kliniki

W latach 1911-1912 Hans Möller wybudował na wolnej parceli obok swojej kliniki duży dom mieszkalny dla swojej żony, zachowany w pierwotnej formie do chwili obecnej. To kamienica przy placu Św. Małgorzaty nr 3.

W 1929 roku Möller rozbudował swoją klinikę, która w niezmienionej formie zachowała się do dziś. Budynek ten dziś biurowiec, pozostaje w rękach rodziny Krzemińskich, której część mieszka w kamienicy obok.

 – Jakiś czas temu odwiedzili nas potomkowie rodziny Möller, który przyjechali obejrzeć dawną klinikę. Zostawili nam wówczas na pamiątkę kilka zdjęć z rodzinnego archiwum. Część to powszechnie znane widoki kliniki, interesujące są natomiast dwie fotografie, przedstawiające bawiące się dzieci doktora Möllera oraz jego samego z jednym ze jego dzieci na rękach – mówi Małgorzata Ćwiklińska-Krzemińska, lekarz kardiolog, która niejako podtrzymuje tradycje lekarskie tego miejsca. W budynku dawnej kliniki Quisisana ma bowiem swój gabinet lekarski.

Te właśnie zdjęcia udostępniła nam do pokazania czytelnikom ŚPH, za co serdecznie dziękujemy. Są one o tyle cenne, że z wyjątkiem jednego zdjęcia, które zostało nam udostępnione przez Hansa Gerharda Möllera, wnuka założyciela kliniki, nie dysponowaliśmy do tej pory innymi zdjęciami tej zasłużonej dla świdnickiej ginekologii i położnictwa rodziny.

Andrzej Dobkiewicz (Fundacja Idea)

12 LIKES

Skomentuj jako pierwszy!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Mission News Theme by Compete Themes.