Press "Enter" to skip to content

Unikalne fotografie

Spread the love

Ostatnio na jednym z portali aukcyjnych na licytację przez właściciela z Niemiec zostały wystawione cztery, unikatowe fotografie stereoskopowe z widokami Świdnicy, wykonane w latach 1884-1885.

Tzw. Cesarska Panorama (niem. Kaiserpanorama) rozpowszechniona w Niemczech oraz w XX wieku w Polsce (fotoplastikon) przeznaczona do oglądania zdjęć stereoskopowych. Rycina Augusta Fuhrmanna z 1880 roku

Zdjęcia stereoskopowe były wykonywane od 1851 roku i były bardzo popularne aż do lat 30. XX wieku. Ich istota polegała na wykonaniu dwóch zdjęć obiektu z minimalnie zmienionego punktu widzenia. Patrzenie na takie zdjęcia – prawym okiem na fotografię wykonaną z prawego punktu widzenia i lewym okiem – z przeciwnego punktu, dawało złudzenie optyczne, że obserwowany obraz na kadrach był trójwymiarowy. Do oglądania zdjęć w technice stereoskopowej potrzebne były dwie oddzielne soczewki powiększające, które były umieszczone w przeglądarkach stereoskopowych. Ta sama zasada wykorzystywana była w popularnych także w Polsce od początku XX wieku tzw. fotoplastykonach, czyli automatach do prezentacji pojedynczych stereoskopowych w całych cyklach fotograficznych na jednym stanowisku wizualnym.

Wspomniane fotografie Świdnicy wykonano w latach 1884-1885 i przedstawiają one Rynek z fontanną Neptuna, ulicę Nauczycielską z synagogą i wieżą ciśnień jeszcze przed przebudową, fragment obecnego placu Grunwaldzkiego oraz ulicą Franciszkańską. Na odwrocie tej ostatniej fotografii znajduje się odręczna notatka. Z jej treści pośrednio wynika, że dotyczy uczniów najmłodszej klasy gimnazjum (tzw. sekstaner), a napisana została najprawdopodobniej przez nauczyciela tej szkoły, który być może zdjęcia te wysłał gdzieś do swojej rodziny w Niemczech. Treść owej zapiski brzmi:

Odręczna zapiska nauczyciela gimnazjum o gnębieniu… uczniów

To jest prawdziwa rzeźnia dla gołąbków, do której muszę chodzić dzień za dniem, wcześnie z rana o godzinie ósmej lub dziewiątej, aby zastraszać uczniów klasy seksty. 

Wszystkie cztery zdjęcia zostały zakupione przez anonimowego licytanta za łączną kwotę prawie 650 złotych, przy czym najdroższe – nieco ponad 255 złotych, było zdjęcie przedstawiające skrzyżowanie obecnej ulicy Nauczycielskiej i alei Niepodległości (255, 85 zł).

Fotografie te są prawdziwymi unikatami jeżeli chodzi o ikonografię Świdnicy. Wykonane zostały przez fotografa Roberta Halma z Hermsdorf (obecnie Sobięcin, dzielnica Wałbrzycha).

A.D. & S.N. Fundacja IDEA

Obecna ulica Franciszkańska z budynkiem gimnazjum w 1884 r. Dom z lewej strony i fragment muru już nie istnieją (Źródło: www.polska-org.pl)
Rynek z kolumną Świętej Trójcy i fontanną Neptuna w 1885 r. Zwraca uwagę niezwykle bogata ornamentyka XIX-wiecznych latarni
(Źródło: www.polska-org.pl)
Fragment obecnego placu Grunwaldzkiego w 1885 r. z zachowanymi do dziś dużymi kamienicami czynszowymi i budynkiem poczty
(Źródło: www.polska-org.pl)
Skrzyżowanie alei Niepodległości i ulicy Nauczycielskiej z nieistniejącą synagogą (z lewej) i wieżą ciśnień (z prawej) w 1885 r.
(Źródło: www.polska-org.pl)

16 LIKES

Skomentuj jako pierwszy!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Mission News Theme by Compete Themes.