Press "Enter" to skip to content

Mały, ciekawy Komorów

Spread the love

Nawet niewielkie miejscowości mają swoją historię i swoje zabytki.

Pałac w Komorowie

Niewielki Komorów leżący obok Świdnicy (gmina Świdnica, powiat świdnicki) wiele osób kojarzy zapewne ze sztucznym zbiornikiem wodnym, powstałym w 1990 r.

Komorów ma swoją historię i poświęcając trochę czasu na odwiedzenie i spacer po tej miejscowości, można ją łatwo odkryć. 

Oprócz zabytkowego wiatraka holenderskiego usytuowanego na niewielkim wzniesieniu tuż przy drodze prowadzącej do wsi, w Komorowie znajduje się również pałac. Jest też pomnik który pełnił  funkcję dzwonnicy, a na zalesionym wzgórzu wśród rozległych pól uprawnych kryje się stary cmentarz.

Komorów po raz pierwszy wzmiankowany był 10 sierpnia 1367 r., w dokumencie mówiącym o tym, iż Thomas de Croschwitz,  przekazał część  swoich dóbr na rzecz swojej córki Kathariny.

Stary, zaniedbany cmentarz

Na wieś składały się dwa folwarki – Folwark Górny i Dolny. W XV wieku władała nim między innymi władała rodzina rycerska von Solz, a w XVI wieku rodzina von Kuchl. W między czasie włości podzielone były między świdnickich mieszczan.

Ostatnim właścicielem Komorowa przed II wojną światową był hrabia Robert von Keyserlingk, który poślubił córkę Wilhelma Hirta, właściciela wrocławskiego Domu Wydawniczego Ferdinand Hirt. Hirt nabył Komorów w połowie XIX wieku. 

Hrabia von Keyserlingk był człowiekiem ambitnym i aktywnym. Komorów opuścił po II wojnie światowej po czym osiadł w Escheberg, dzielnicy Kassel. Zmarł 15 października 1959 roku, w wieku 93 lat.

Boris – córka hrabiego Roberta i Margarethe z domu Hirt, poślubiła pilota z I wojny światowej Lothara von Richthofen, brata słynnego Czerwonego Diabła – Manfreda von Richthofena.

W Komorowie zachowało się kilka ciekawych zabytków.

Jedna z niewielu zachowanych płyt nagrobnych

* Pałac z około 1800 r., przebudowany w połowie XIX wieku. Przez długie lata pełnił funkcję mieszkalną, obecnie znajduje się w rękach prywatnych. Pałac zbudowany jest na planie litery L, zwieńczony mansardowym dachem i lukarnami.

Do pałacu prowadzą dwa wejścia.  Główne, wzbogacone o dwie kolumny toskańskie oraz wejście z tarasem, prowadzące od strony ogrodu w stylu angielskim i stawu. Całości dopełniają zabudowania gospodarcze, dwie oficyny mieszkalne, spichlerz oraz stodoły z XIX wieku.

* Wiatrak holenderski, który pełnił funkcję wieży ciśnień, zbudowany został w I połowie XIX wieku. Obecnie znajduje się w rękach prywatnych i jest zamieszkany przez właścicieli.

Pomnik poległych w czasie I wojny światowej i dawna dzwonnica

* Stary cmentarz dawnych mieszkańców Komorowa, niestety jest bardzo zniszczony. Nie prowadzi do niego żadna droga. Znajduje się na niewielkim wzniesieniu pokrytym starodrzewiem.

* Pomnik mieszkańców poległych w I wojnie światowej z piętnastoma nazwiskami:

Hermann Kuhnel 23.8.1914, Heinrich Brauneck 27.8.1914, Otto Hahnel 1.10.1914, August Geisler 15.12.1914, Karl Patzold 1.2.1915, Herman Friedrich 20.7.1915, Herman Springer 25.7.1915, Walter Biedermann 23.9.1915, Hermann Boer 9.3.1916, Wilhelm Patzold 8.9.1916, Heinrich Hader Verm ?.?.1916, Arthur Steger Verm 7.4.1917, Heinrich Patzold 29.3.1918, Gustaw Rosler 8.6.1918.

Niestety zdemontowany został dzwon z pomnika, który znajduje się na terenie prywatnym.

Anna Czarna

Zdjęcie główne: Pałac w latach swojej świetności i dawna gospoda i karczma sądowa prowadzona w latach 20. XX wieku przez Annę Bodenstab.

35 LIKES

Skomentuj jako pierwszy!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Mission News Theme by Compete Themes.