Press "Enter" to skip to content

Czytelnicy piszą (43): Nach Bögendorf

Spread the love

Via największy świdnicki portal informacyjny Swidnica24.pl, otrzymaliśmy zapytanie od jego czytelnika w sprawie rzekomo nagrobnego kamienia, jaki znajduje się na krańcu wsi Słotwina.

Polna droga ze Słotwiny… nach Bögendorf

To nie jest kamień nagrobny, tylko stary, przedwojenny, granitowy drogowskaz. Pisaliśmy o nim już kilka lat temu – także w odpowiedzi na pytanie czytelnika – tutaj: Czytelnicy piszą (14): Drogowskaz.

Przypominamy jednak, że jest to przykład popularnych w XIX wieku wszelkiego rodzaju kamiennych drogowskazów, które ustawiano na Śląsku.

Na licu sporego bloku granitu, z surowym, nieobrobionym tyłem, wykuto napis Nach Bögendorf (Do Witoszowa) i strzałkę pokazującą kierunek.

Drogowskaz jest dość mocno przechylony, ale nadal wskazuje dobrze kierunek. Dawniej polną drogą, która prowadziła do Witoszowi Dolnego nazywano nieoficjalnie Topolowa.

Swoją drogą może warto byłoby, aby sołtys wsi – Pani Edyta Sadowska,czy jej radny – Eligiusz Janasik skrzyknęli kilku aktywnych mieszkańców wsi i osadzili prosto drogowskaz. Jego podstawę dla wzmocnienia można byłoby obłożyć kilkoma kostkami granitowymi. Pracy niewiele, 2-3 godziny dla relaksu w sobotnie popołudnie, a warto chyba zachować pamiątkę przeszłości… Satysfakcja, że udało się zabezpieczyć historyczny artefakt gwarantowana!

Ps. Kilka godzin po ukazaniu się tekstu, odezwał się do nas zastępca wójta gminy Świdnica Bartłomiej Strózik, który zadeklarował, że drogowskaz zostanie ustawiony tak, żeby był widoczny i nie przeszkadzał rolnikom w poruszaniu się polnymi drogami. I to się nazywa być gospodarzem własnej gminy! Dziękujemy!

13 LIKES

Skomentuj jako pierwszy!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Mission News Theme by Compete Themes.