Press "Enter" to skip to content

Ciekawostka z Allegro

Spread the love

Na portalu aukcyjnym Allegro pojawiły się w ofercie sprzedażowej ciekawe eksponaty związane ze Świdnicą. Jest to dzwonek oraz odznaka Świdnickiego Stowarzyszenia Karczmarzy (niem. Schweidnitzer Gastwirt Verein), które było jednym z wielu tego typu stowarzyszeń, należących do Niemieckiego Stowarzyszenia Karczmarzy (dane z 1907 r.)

Odznaka i dzwonek Świdnickiego Stowarzyszenia Karczmarzy

To ostatnie – Deustche Gastwirt Verein z siedzibą w Berlinie zostało założone w 1873 roku. W 1907 roku organizacja, w skład której wchodziło 485 lokalnych i regionalnych towarzystw liczyła na terenie Niemiec ponad 30 tysięcy członków. W listopadzie 1893 roku podobna organizacja, skupiająca towarzystwa z środkowych i południowych Niemiec powstała w Lipsku i także nazywała się Niemieckie Stowarzyszenie Karczmarzy. Obie organizacje ściśle współpracowały pod wspólną nazwą Międzynarodowe Stowarzyszenie Właścicieli Karczem. Posiadały one kilka organów prasowych, które ukazywały się w różnych częściach kraju –  „Zentralblatt für das deutsche Gastwirtgewerbe” (w Lipsku – od 1893 r.), „Der deutsche Gastwirt” (w Darmstadtt od 1884 r.), „Deutsche Wirtezeitung” (w Stuttgarcie od 1891 r.) oraz najstarszy „Das Gasthaus” (w Berlin od 1868 r.).

Znaczek Schweidnitzer Gaswirths-Verein z herbem miasta na biało czerwonym pasie (barwy miasta przed 1945 r.) oraz Gwiazdą Dawida w klejnocie i skrótem organizacji DGV

Świdnicka towarzystwo o którym praktycznie nie zachowały się informacje, należało zapewne do struktur lipskiej organizacji. Ciekawostką jest, że na odznace (wykonanej we Wrocławiu) o czym informuje napis na jej odwrocie, znajduje się ornament w postaci Gwiazdy Dawida, elementu ważnego w symbolice żydowskiej. Co miała ona oznaczać? Czy miało to związek z zasiadaniem w zarządzie stowarzyszenia Żydów, którzy je założyli lub którzy byli właścicielami gospód i karczem w rejonie świdnickim i mieli głos decydujący w zarządzie towarzystwa – trudno powiedzieć. Faktem jest, że Gwiazda Dawida znalazła się na przykład także na odznakach berlińskiego i lipskiego cechu karczmarzy (patrz zdjęcie powyżej). Obie pamiątki pochodzące z około 1900 roku sprzedający wycenił na 1.350 złotych.

Andrzej Dobkiewicz (Fundacja IDEA)

7 LIKES

Skomentuj jako pierwszy!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Mission News Theme by Compete Themes.