Press "Enter" to skip to content

Gospoda Pod Zielonym Drzewem

Spread the love

Od naszego współpracownika z Ząbkowic Śląskich – Aleksandra Marca otrzymaliśmy do zaprezentowania Czytelnikom Świdnickiego Portalu Historycznego nieznaną nam do tej pory pocztówkę ze Świdnicy.

Klasyczna czteropolówka została wydana ze zdjęć wykonanych przez ząbkowickiego fotografa Wilhelma Wilka w połowie lat 30. XX wieku. O ile kadr z miejscem pamięci poświęconym Manfredowi von Richthofenowi generalnie był popularny i wykorzystywany jako temat zdjęć na wielu pocztówkach, o tyle pozostałe trzy ujęcia są bardzo ciekawe. Przedstawiają one budynek przy obecnej ulicy Wrocławskiej 6, na którego parterze mieściła się gospoda zum grünen Baum, czyli Pod Zielonym Drzewem. Historię tego budynku i gospody udało nam się częściowo odtworzyć, a opisaliśmy ją w dwóch artykułach (czytaj tutaj: „Pod Zielonym Drzewem” (cz. 1) i „Pod Zielonym Drzewem” (cz. 2).

Na pozostałych dwóch kadrach widać wnętrza gospody salę z – jakbyśmy to dziś nazwali – barem oraz drugą salę ze stolikami. Dziś gospoda już nie istnieje. Jej dawne pomieszczenia zostały zaadaptowane na mieszkania.

 – Fotograf Wilhelm Wilk miał swoje atelier w Rynku i jest znany m.in. z wielu zdjęć, które wykorzystywane były na pocztówkach. Ciekawostką jest, że po deportacjach ludności niemieckiej z Ząbkowic w 1946 r. został zmuszony przez Sowietów do  pozostania w mieście i świadczenia usług fotograficznych na ich rzecz, aż do 1948 roku. Taką informację przekazała mi jego córka, którą miałem okazję poznać i która udostępniła mi prezentowaną pocztówkę ze zdjęciami jej ojca – mówi Aleksander Marzec.

Ząbkowicki fotograf Wilhelm Wilk – na zdjęciu z żoną na moście w Kłodzku oraz jego atelier na I piętrze kamienicy na Rynku w Ząbkowicach
(Kolekcja: Alexander Marzec)

Andrzej Dobkiewicz (Fundacja IDEA)

12 LIKES

Skomentuj jako pierwszy!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Mission News Theme by Compete Themes.