Press "Enter" to skip to content

Jeńcy francuscy na Dolnym Śląsku

Spread the love
Germain Giroud – jeden z francuskich jeńców zmuszonych do pracy podczas wojny na Dolnym Śląsku

Podczas II wojny światowej na terenie gminy Żarów (powiat świdnicki) znajdowało się kilka obozów i komand pracy. Istniał między innymi obóz w Żarowie, komanda pracy w Imbramowicach i Siedlimowicach oraz zgrupowania jeńców narodowości francuskiej w przysiółku „Buschmühle” na pograniczu Imbramowic i Domanic. Jeńcy z Francji pracowali także we wsi Pożarzysko. Jednym z nich  był Germain Giroud – więzień m.in. stalagów VIII A Görlitz i VIII C Sagan.  Jego wojenną historię dokumentują archiwa rodzinne, zgromadzone przez jego córkę Anne-Marie Giroud.

Germain Giroud urodził się 7 stycznia 1916 roku w Biol (departament Isère), region Owernia-Rodan-Alpy. Od 15 października 1936 roku do 15 października 1938 roku, pełnił służbę wojskową w Alpach (Strzelcy Alpejscy). Jako rezerwista został powołany do armii 21 marca 1939 roku. Początkowo służył w 11. Batalionie Strzelców Alpejskich, następnie w 21. Rezerwowym Batalionie (195. Pułk Piechoty Górskiej/Alpejskiej w składzie 27. Dywizji Górskiej), który w maju i czerwcu 1940 roku walczył na terenie departamentu Aisne. Kapral Giroud Germain trafił do niewoli niemieckiej 9 czerwca 1940 roku w miejscowości Ambleny niedaleko Soissones (regionie Hauts-de-France, dep. Aisne). Początkowo przebywał w jenieckim obozie przyfrontowym (przejściowy) Frontstalag 101 Cambrai (numer obozowy 3431), skąd został przeniesiony do Stalagu VIII A Görlitz. Z obozu macierzystego w Zgorzelcu, został wysłany do zewnętrznego komanda nr 1196 (Arbeitskommando Nr. 1196 Saarau – Żarów).

Otrzymał przydział do pracy w gospodarstwie rolnym, które znajdowało się w Pożarzysku (niem. Hohenposeritz). Gospodarstwo należało do rodziny Schereit? Najprawdopodobniej chodzi tutaj o największe gospodarstwo we wsi, które należało w latach 30. i 40. XX w. do Hermanna Scholza. Tam mała dziewczynka nauczyła go języka niemieckiego, a on nauczył ją francuskiego.

Jeńcy francuscy w Pożarzysku

Germain Giroud pracował również w cukrowni, gdzie warunki były znacznie trudniejsze. Cierpiał z głodu i został pobity. Później przeniesiono go do Stalagu VIII C Sagan (Żagań), skąd 1 września 1942 roku z powodów medycznych (zły stan zdrowia) był repatriowany za pośrednictwem Międzynarodowego Komitetu Czerwonego Krzyża i odesłany do Francji. Przez Sathonay (departament Rodan) trafił do Lyonu, gdzie był hospitalizowany. 6 października 1942 roku, został zdemobilizowany. 6 maja 1944 roku ożenił się z Léonie Dechenaux (Ninette). Małżeństwo doczekało się trójki dzieci: Anne-Marie, Renée i Michèle. Po wojnie Germain Giroud kilkukrotnie odwiedzał miejsca, w których jako jeniec przebywał on i jego przyjaciele. Podróżował do Polski, Gap, Cambrai, Rodanu i Ille et Vilaine. Zmarł w 1982 roku.

Jeńcy francuscy podczas prac polowych w Pożarzysku

Bogdan Mucha (Żarowska Izba Historyczna)

16 LIKES

Skomentuj jako pierwszy!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Mission News Theme by Compete Themes.