Press "Enter" to skip to content

Odkrycie w Krukowie

Spread the love

Biblioteka Dziedzictwa – wspólny projekt Stowarzyszenia „Labiryntarium” i Fundacji „Inicjatywa B” z Żarowa wzbogaciły się o nowy, cenny eksponat. To archiwalne zdjęcie, odnalezione przypadkowo w Krukowie (gmina Żarów).

Fotografia została znaleziona w Krukowie przez Leszka Lichwałę podczas zmiany ramy obrazu ściennego. Pod właściwym widokiem znanym mieszkańcom domu, skrywało się zdjęcie, które posłużyło jako sztywna podkładka.

Odnalezione zdjęcie przedstawiający robotników na tle kotłów z zakładów C. Kulmiza z Żarowa, być może wykonane w 1891 roku (Źródło: Biblioteka Dziedzictwa w Żarowie)

Prawdopodobnie zdjęcie to było pamiątką pracownika żarowskiej firmy C. Kulmiz Maschinen-Fabrik. Niewykluczone, że właściciel zdjęcia również jest na nim uwieczniony. Zdjęcie przedstawia grupę pracowników w jednej z hal wspomnianej firmy, która produkowała między innymi widoczne na zdjęciu kotły parowe. Pośrednio świadczy o tym tabliczka znamionowa, która jest umieszczona na kotle i na której, po powiększeniu, da się odczytać  napis : Maschinen-Fabrik… C. Kulmiz i na samym dole Saarau. Raczej nie jest to żaden warsztat naprawczy, bo kotły wyglądają na nowe, świeżo wyprodukowane. Z ciekawą sugestią wystąpił badacz dziejów Żarowa i nasz współpracownik Zbigniew Malicki, który zasugerował, że fotografia może pochodzić z 1891 roku i ma związek z uroczystościami w zakładzie Kulmiza.

Zbigniew Malicki odnalazł informację na ten temat w gazecie Waldenburger Wochenblatt z lutego 1891 roku, w której czytamy: Z okazji wyprodukowania 400 maszyny parowej 14. tego miesiąca właściciel Fabryki Maszyn należącej do Spółki Kulmiz w Żarowie przygotował wielką uroczystość dla urzędników, majstrów i robotników. Był bankiet i tańce.

Czyżby więc kocioł na zdjęciu przed którym pozują robotnicy był właśnie tych czterechsetnym kotłem?! Być może. Swoją drogą jest to kolejne stare zdjęcie, które służyło za usztywnienie później wstawianych w stare, poniemieckie ramki obrazków [czytaj tutaj: … po moich szkolnych latach, Kochanie nie płacz… i Niezwykła fotografia z 1913 r.]. Wiele takich starych zdjęć w starych ramkach jeszcze znajduje się w naszych domach. Kto wie, może warto sprawdzić co ewentualnie ukryte jest w tych ramkach…

Andrzej Dobkiewicz

14 LIKES

Skomentuj jako pierwszy!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Mission News Theme by Compete Themes.