Biblioteka Dziedzictwa – wspólny projekt Stowarzyszenia „Labiryntarium” i Fundacji „Inicjatywa B” z Żarowa wzbogaciły się o nowy, cenny eksponat. To archiwalne zdjęcie, odnalezione przypadkowo w Krukowie (gmina Żarów).
Fotografia została znaleziona w Krukowie przez Leszka Lichwałę podczas zmiany ramy obrazu ściennego. Pod właściwym widokiem znanym mieszkańcom domu, skrywało się zdjęcie, które posłużyło jako sztywna podkładka.
Prawdopodobnie zdjęcie to było pamiątką pracownika żarowskiej firmy C. Kulmiz Maschinen-Fabrik. Niewykluczone, że właściciel zdjęcia również jest na nim uwieczniony. Zdjęcie przedstawia grupę pracowników w jednej z hal wspomnianej firmy, która produkowała między innymi widoczne na zdjęciu kotły parowe. Pośrednio świadczy o tym tabliczka znamionowa, która jest umieszczona na kotle i na której, po powiększeniu, da się odczytać napis : Maschinen-Fabrik… C. Kulmiz i na samym dole Saarau. Raczej nie jest to żaden warsztat naprawczy, bo kotły wyglądają na nowe, świeżo wyprodukowane. Z ciekawą sugestią wystąpił badacz dziejów Żarowa i nasz współpracownik Zbigniew Malicki, który zasugerował, że fotografia może pochodzić z 1891 roku i ma związek z uroczystościami w zakładzie Kulmiza.
Zbigniew Malicki odnalazł informację na ten temat w gazecie Waldenburger Wochenblatt z lutego 1891 roku, w której czytamy: Z okazji wyprodukowania 400 maszyny parowej 14. tego miesiąca właściciel Fabryki Maszyn należącej do Spółki Kulmiz w Żarowie przygotował wielką uroczystość dla urzędników, majstrów i robotników. Był bankiet i tańce.
Czyżby więc kocioł na zdjęciu przed którym pozują robotnicy był właśnie tych czterechsetnym kotłem?! Być może. Swoją drogą jest to kolejne stare zdjęcie, które służyło za usztywnienie później wstawianych w stare, poniemieckie ramki obrazków [czytaj tutaj: … po moich szkolnych latach, Kochanie nie płacz… i Niezwykła fotografia z 1913 r.]. Wiele takich starych zdjęć w starych ramkach jeszcze znajduje się w naszych domach. Kto wie, może warto sprawdzić co ewentualnie ukryte jest w tych ramkach…
Andrzej Dobkiewicz
14 LIKES
Skomentuj jako pierwszy!