Press "Enter" to skip to content

Monografia Dobromierza

Spread the love

Po czterech latach badań naukowych i prac związanych z opracowaniem zebranego materiału, gmina Dobromierz doczekała się własnej monografii.

21 czerwca w Gminnym Ośrodku Kultury i Sportu w Dobromierzu odbyło się spotkanie z autorami najnowszej pozycji książkowej poświęconej historii gminy – Dobromierz. Monografia gminy.

Monografia Dobromierza (foto: UG Dobromierz)

 – Ta długo oczekiwana książka to efekt zapotrzebowania na publikację, która w sposób kompleksowy obejmowałaby historię i teraźniejszość ziemi dobromierskiej. Problem polegał na tym, że mieliśmy do tej pory różne publikacje, ale obejmowały one tylko wybrane fragmenty lub wycinki historii Dobromierza. Nie mieliśmy kompleksowego opracowania, który w jednym miejscu zebrało by naszą wiedzę o tym pięknym zakątku powiatu świdnickiego – mówi Krystian Ulbin, jeden ze współautorów książki i prezes Stowarzyszenie Lokalna Grupa Działania „Szlakiem Granitu”.

Książka powstała we współpracy Stowarzyszenia, władz gminy oraz Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu. To właśnie dwoje profesorów tej uczelni – prof. dr hab. Stanisław Czaja oraz dr hab. inż. Agnieszka Becla podjęli się naukowego opracowania monografii. Jak mówi Krystian Ulbin największym problemem nie były jak mogłoby się wydawać odległe czasy średniowiecza, czy XVI-XIX wieku, ale współczesne.

Książka jest bogato ilustrowana

– O ile do tej odleglejszej historii gminy Dobromierz mamy w archiwach trochę dokumentów, zachowało się również sporo publikacji,  o tyle w latach powojennych nie zadbano już o należyte gromadzenie archiwów. Jest także mała ilość spisanych źródeł, a wiele osób uczestniczących w zagospodarowywaniu tych ziem po II wojnie światowej już nie żyje, więc o informacje było naprawdę trudno – dodaje Krystian Ulbin.

Książka Dobromierz. Monografia gminy jest pierwszą w jej powojennej historii tak obszerną syntezą, przedstawiającą dzieje Dobromierza na różnych płaszczyznach – historii demografii, wydarzeń i samorządu. Ogromna ilość zawartych w niej nazwisk i faktów czyni z tej publikacji pozycję niezbędną, nie tylko dla badaczy i naukowców, ale i dla wielbicieli dobromierskiej ziemi. Praca o charakterze naukowym jest jednocześnie świetnym przykładem wdrożenia w praktyce społeczno-gospodarczej dorobku pracowników naukowych we współpracy z samorządem i lokalnymi stowarzyszeniami.

W opracowaniu znajdziemy następujące, główne działy tematyczne: Położenie i środowisko przyrodniczo-geograficzne gminy Dobromierz; 2. Historia i dziedzictwo kulturowe gminy Dobromierz; 3. Demografia i procesy społeczne w gminie Dobromierz; 4. Gospodarka lokalna w gminie Dobromierz; Samorząd terytorialny i strategia rozwoju lokalnego gminy Dobromierz; Encyklopedia gminy Dobromierz; Słownik biograficzny gminy Dobromierz

Wójt Dobromierza Jerzy Ulbin oraz autorzy książki – Stanisław Czaja, Agnieszka Becla i Krystian Ulbin (foto: UG Dobromierz)

Hasła problemowe dotyczące gminy Dobromierz i Kalendarium wydarzeń w gminie Dobromierz. Książka jest bogato ilustrowana zdjęciami, rycinami, wykresami, tabelami i mapami. Wśród tych ostatnich znajdują się papa Dobromierza i okolic z lat 1884-1885 oaz plan Dzierzkowa z okresu międzywojennego.

Monografia została wydana w nakładzie 500 egzemplarzy dzięki projektowi dofinansowanemu w ramach programu Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego pod nazwą „Regionalna Inicjatywa Doskonałości” w latach 2019-2022. Pozycja jest do nabycia w Centrum Turystycznym Granitowego Szlaku przy ulicy Sportowej 4 w Dobromierzu. Możliwa jest także wysyłka pocztą (kontakt: 661-238-869; e-mail: promocja@lgd-szlakiemgranitu.pl).

10 LIKES

Skomentuj jako pierwszy!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Mission News Theme by Compete Themes.