Press "Enter" to skip to content

Niepodległości uchyla tajemnic

Spread the love

Remontowana w Świdnicy jedna z głównych arterii komunikacyjnych w mieście – aleja Niepodległości, znowu uchyla rąbka swoich tajemnic.

O odkryciach dokonywanych podczas prac pisaliśmy już kilkukrotnie, m.in. tutaj: Odkrycie na Niepodległości, Bruk dla Kościoła Pokoju, Odkryli relikt twierdzy?, Kolejne odkrycie w Świdnicy, Masowy grób na Niepodległości.

Po raz kolejny podczas prac ziemnych, tym razem prowadzonych obok budynku banku, spod ziemi wyłoniły się stare fundamenty jakiejś budowli. Na razie trudno powiedzieć czego są pozostałością. Z analiz zachowanych planów m. in. z okresu twierdzy i jej likwidacji wynika, że w tym miejscu nie znajdował się żaden budynek, chociaż we wcześniejszym okresie, przy cmentarzu Św. Mikołaja i znajdującym się na nim kościele, stały domy altarystów, jednak po wschodniej stronie cmentarza.

 – Mury, które pojawiły się pod warstwami bruku i ziemi wiążemy z XVIII-wieczną twierdzą świdnicką. Kontynuacja prac ziemnych w tym miejscu pozwoli być może na dokładniejsze określenie czego odkryte mury i fundamenty są pozostałością – mówi archeolog Mirosław Pacek, sprawujący nadzór archeologiczny w trakcie inwestycji.

Dziękujemy Wiesławowi Rośkowiczowi za nadesłane zdjęcia.

12 LIKES

Skomentuj jako pierwszy!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Mission News Theme by Compete Themes.