Press "Enter" to skip to content

Rezerwa z 1910 r.

Spread the love

Kilkakrotnie na łamach Świdnickiego Portalu Historycznego prezentowaliśmy pamiątkowe zdjęcia z początku XX wieku, które odbijane w dużych formatach i oprawiane na ozdobnych kartonach (czytaj tutaj: … po moich szkolnych latach, Kochanie nie płacz… oraz Niezwykła fotografia z 1913 r.).

Dziś chcemy zaprezentować kolejną fotografię tego typu, prezentującą przechodzących do rezerwy żołnierzy 4. Drużyny 6. Kompanii 10. Pułku Grenadierów im. Króla Fryderyka Wilhelma II (1. Śląski), który stacjonował w garnizonie w Świdnicy (4. Korporalschaft d. 6. Komp. Gren.-Regts. König Friedrich Wilhelm II (1. Schles.) Nr. 10).

Zdjęcie o wymiarach 15×22 cm wykonane zostało w 1910 r. atelier fotograficznym Adolfa Waltera w Świdnicy, który swój zakład prowadził przy obecnej ulicy Pionierów Ziemi Świdnickiej 2 (niem. Feldstrasse 2). Fotografia wykonana została na kartonie i umieszczona w ozdobnej, kartonowej ramce z cesarskim orłem, wawrzynami i panopliami. Z podpisu pod zdjęciem wynika, że żołnierze odbywali służbę w Świdnicy w latach 1908-1910. Co ciekawego, pod zdjęciem znajdują się także wydrukowane nazwiska żołnierzy ze zdjęcia, z których część ma polskie brzmienie: Dilda, Bsdok, Pohl, Lachetta, Stabla, Richter, Pilarski, Bujotzek II., Friedrich, Klingberg, Kaluza, Mazur, podoficer Ringel, starszy szeregowy Lischka, Scholz II.

O ile samo zdjęcie wykonane zostało w świdnickim atelier Adolfa Waltera, o tyle być może jego oprawa na ozdobnym kartonie jest autorstwa Heinricha Sommera juniora z Wrocławia, który obok Waltera jest wymieniony na kartonie.

Fotografia znajduje się w zbiorach cyfrowych Biblioteki Uniwersyteckiej we Wrocławiu.

Andrzej Dobkiewicz

5 LIKES

Skomentuj jako pierwszy!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Mission News Theme by Compete Themes.