Press "Enter" to skip to content

Archiwalne zdjęcia z 1932 roku

Spread the love

Od naszego współpracownika Sylwestra Bartczaka z Jaworzyny Śląskiej otrzymaliśmy archiwalny numer Świata Katolickiego, wydawanego we Wrocławiu w języku polskim przed II wojną światową.

Świat Katolicki był ilustrowanym dodatkiem (kroniką fotograficzną) do tygodnika Posłaniec Niedzielny, także ukazującym się w języku polskim na terenie archidiecezji wrocławskiej. W  numerze 38 z 18 września 1932 roku zamieszczone zostały zdjęcia przedstawiające dwa kościoły z terenu powiatu świdnickiego. Pierwszym jest kościół pw. Świętego Krzyża przy obecnej ulicy Westerplatte w Świdnicy, drugim jest kościół pw. Matki Boskiej Szkaplerznej w Zebrzydowie. W tym ostatnim przypadku interesujące jest, że oprócz używanej wówczas oficjalnie niemieckiej nazwy miejscowości Seiferdau, podana została również polska nazwa miejscowości – Łuknów. W latach 30. XX wieku, podobnie zresztą jak i po wojnie, kościół ten był świątynią filialną i podlegał parafii w Mysłakowie (Kaltenbrunn).

Trzecim kościołem przedstawionym na rozkładówce pisma jest kościół pw. Świętej Anny w Golszowicach (obecnie Golczowice – przysiółek wsi Zawada, położony w województwie opolskim, w powiecie prudnickim, w gminie Głogówek).

Andrzej Dobkiewicz (Fundacja IDEA)

16 LIKES

Skomentuj jako pierwszy!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Mission News Theme by Compete Themes.