Press "Enter" to skip to content

Czytelnicy piszą (26): grodzisko

Spread the love

Napisał do nas pan Tomasz, który prosi o wyjaśnienie pewnej nurtującej go kwestii.

 – Dwa tygodnie temu jadąc rowerem z Marcinowic do Gruszowa drogą gruntową przez niewielki las natknąłem się na kopiec może pozostałość po grodzisku. Kopiec jest wysoki na ok. 2 m ponad otaczający teren i zarośnięty dużymi drzewami. Budowla jest zaznaczona na Mapie Turystycznej Polski. Czy może być to grodzisko? A może  miejsce spoczynku poległych żołnierzy w bitwie pod Marcinowicami w czasie wojny 30-letniej. W Internecie nie ma wzmianki o tym miejscu – pisze pan Tomasz. 

Śpieszymy z wyjaśnieniami. Nie jest to zbiorowa mogiła z okresu wojny 30-letniej, a rzeczywiście wczesnośredniowieczne grodzisko w pobliżu Gruszowa (gmina Marcinowice, powiat świdnicki). Odkryte zostało stosunkowo późno, bo dopiero w 1936 roku. Dowodzi tego lakoniczna informacja zamieszczona w periodyku Altschlesische Blätter (nr 2/1936), w którym czytamy, że:

Oficjalna inspekcja terenowa ujawniła wczesnośredniowieczne grodzisko.

Chyba nigdy to grodzisko nie zostało dokładnie przebadane, w każdym razie nie odnaleźliśmy żadnego raportu z prowadzonych tam prac archeologicznych. Jedynie w latach 80. XX wieku, przeprowadzono w tym miejscu niewielkie badania powierzchniowe, które jednak nie ujawniły żadnych ułamków ceramiki, co pozwoliłoby na ewentualne, dokładniejsze datowanie. Samo grodzisko o owalnym zarysie zaliczane jest do dużych tego typu obiektów, szacuje się, że miało powierzchnię minimum ok. 1 ara.

Zdjęcie nadesłane przez naszego czytelnika – pana Tomasza, ukazujące wzgórek kryjący pozostałości wczesnośredniowiecznego grodziska koło Gruszowa

Warto dodać, że na terenie należącym do Gruszowa znajduje się jeszcze jedno stanowisko archeologiczne ze śladami osadnictwa. Znajduje się na polu uprawnym około 1,2 km od Gruszowa, w pobliżu drogi łączącej Gruszów i Wilków. Datowane jest ono na ok. XIV-XV wiek. Podczas badań powierzchniowych znaleziono dwa ułamki ceramiki. Stanowisko jest słabo rozpoznane i ma niewielkie rozmiary (kilka metrów).

Andrzej Dobkiewicz (Fundacja IDEA)

11 LIKES

Skomentuj jako pierwszy!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Mission News Theme by Compete Themes.