Napisał do nas pan Tomasz, który prosi o wyjaśnienie pewnej nurtującej go kwestii.
– Dwa tygodnie temu jadąc rowerem z Marcinowic do Gruszowa drogą gruntową przez niewielki las natknąłem się na kopiec może pozostałość po grodzisku. Kopiec jest wysoki na ok. 2 m ponad otaczający teren i zarośnięty dużymi drzewami. Budowla jest zaznaczona na Mapie Turystycznej Polski. Czy może być to grodzisko? A może miejsce spoczynku poległych żołnierzy w bitwie pod Marcinowicami w czasie wojny 30-letniej. W Internecie nie ma wzmianki o tym miejscu – pisze pan Tomasz.
Śpieszymy z wyjaśnieniami. Nie jest to zbiorowa mogiła z okresu wojny 30-letniej, a rzeczywiście wczesnośredniowieczne grodzisko w pobliżu Gruszowa (gmina Marcinowice, powiat świdnicki). Odkryte zostało stosunkowo późno, bo dopiero w 1936 roku. Dowodzi tego lakoniczna informacja zamieszczona w periodyku Altschlesische Blätter (nr 2/1936), w którym czytamy, że:
Oficjalna inspekcja terenowa ujawniła wczesnośredniowieczne grodzisko.
Chyba nigdy to grodzisko nie zostało dokładnie przebadane, w każdym razie nie odnaleźliśmy żadnego raportu z prowadzonych tam prac archeologicznych. Jedynie w latach 80. XX wieku, przeprowadzono w tym miejscu niewielkie badania powierzchniowe, które jednak nie ujawniły żadnych ułamków ceramiki, co pozwoliłoby na ewentualne, dokładniejsze datowanie. Samo grodzisko o owalnym zarysie zaliczane jest do dużych tego typu obiektów, szacuje się, że miało powierzchnię minimum ok. 1 ara.
Warto dodać, że na terenie należącym do Gruszowa znajduje się jeszcze jedno stanowisko archeologiczne ze śladami osadnictwa. Znajduje się na polu uprawnym około 1,2 km od Gruszowa, w pobliżu drogi łączącej Gruszów i Wilków. Datowane jest ono na ok. XIV-XV wiek. Podczas badań powierzchniowych znaleziono dwa ułamki ceramiki. Stanowisko jest słabo rozpoznane i ma niewielkie rozmiary (kilka metrów).
Andrzej Dobkiewicz (Fundacja IDEA)
11 LIKES
Skomentuj jako pierwszy!