Odnaleziony został oryginalny rosyjski szkic, przedstawiający trasę nalotu na Świdnicę, dokonanego przez sowieckie lotnictwo!
O nalotach na Świdnicę w ostatnich miesiącach wojny pisaliśmy już dwukrotnie. W artykule Ofiary nalotów na Świdnicę przedstawiliśmy nieznaną wcześniej listę ofiar takich nalotów, natomiast w materiale Świdnica w huku bomb, opisaliśmy dokonane naloty na podstawie odnalezionych niemieckich dokumentów.
Tymczasem nasz współpracowników Bogdan Mucha analizuje obecnie rosyjskie archiwa, aby odnaleźć dokumenty na ten temat i przygotować kompleksową analizę w oparciu o źródła niemieckie i mniej znane do tej pory – rosyjskie.
– Materiałów udostępnionych przez Rosjan jest bardzo dużo i są one bardzo szczegółowe. Szczególnie cenne są dzienniki bojowe poszczególnych jednostek Armii Czerwonej, w której z wielką skrupulatnością zapisywano wszystkie zdarzenia. Badam te archiwa dla rejonu powiatu świdnickiego od dłuższego czasu i powiem szczerze, że jestem zaskoczony, jak szczegółowe informacje na temat wroga mieli Sowieci. Mieli naprawdę świetny wywiad – mówi Bogdan Mucha z Żarowskiej Izby Historycznej.
Dowodem na to, jak rewelacyjne rzeczy można znaleźć jest zupełnie nieznana do tej pory mapka, przedstawiająca schemat nalotu na Świdnicę w dniu 17 lutego 945 roku.
– Potwierdziły się na przykład informacje, które były na ŚPH już opublikowane, że 17 marca 1945 roku miały miejsce dwa naloty na miasto. W pierwszym nalocie udział wzięło 8 samolotów Petliakow Pe-2 z 35. Pułku Bombowego z 219. Dywizji Bombowej w eskorcie 8 myśliwców Jak-9 z 728. Pułku Myśliwskiego. Drugi nalot w tym dniu przeprowadziło 9 samolotów Petliakow Pe-2 z 6. Pułku Bombowego w eskorcie 2 samolotów Jak-9. Faktycznie mógł być to jeden nalot, przeprowadzony w niewielkim odstępie czasu i dwoma grupami – mówi Bogdan Mucha.
Przypomnijmy, że według danych z niemieckich dokumentów odnalezionych przez historyka Sobiesława Nowotnego, 17 lutego miał mieć miejsce tylko jeden nalot, który miał trwać od godziny 13.19 do 15.45. Wydaje się, że tak długie bombardowanie i ostrzał miasta nie mogło mieć miejsca. Raczej są to godziny pierwszego i ostatniego pojawienia się samolotów, które nadleciały w dwóch grupach, co potwierdzają dokumenty sowieckie. Podczas nalotów w tym dniu zrzucono 55 bomb. Całkowitemu zniszczeniu uległo 8 budynków, 2 zostały średnio uszkodzone, a 6 lekko. Ciężko uszkodzone zostały Koszary Barbary (Barbara Artillerie Kaserne), zlokalizowane pomiędzy obecnymi ulicami Gdyńską, Parkową, Ułańską i Husarską. Podczas tego właśnie nalotu zniszczone został hotel Hindenburghof przy dworcu głównym. W wyniku nalotu zginęło 16 osób, w tym 9 mężczyzn, 6 kobiet i 1 dziecko; 30 osób zostało rannych.
Andrzej Dobkiewicz (Fundacja IDEA)
14 LIKES
Skomentuj jako pierwszy!