Press "Enter" to skip to content

Świebodziczanin znalazł złotą monetę!

Spread the love

Niezwykłe znalezisko stało się udziałem świebodziczanina Tomasza Wierzbickiego. Podczas prac poszukiwawczych na terenie gminy Żarów znalazł złotą monetę!

Do odkrycia doszło w minioną sobotę podczas prac poszukiwawczych, prowadzonych przez Żarowskie Stowarzyszenie Historyczno-Eksploracyjne „Aureus” do którego Pan Tomasz należy.

Tomasz Wierzbicki (z prawej) podczas przekazania szabli burmistrzowi Świebodzic Pawłowi Ozdze

 – Poszukiwaniami i detektorystyką interesowałem się zawsze i marzyłem o tym, aby takie stowarzyszenie powstało w Świebodzicach. Kiedy usłyszałem o tym, że w tym roku zawiązało się takie stowarzyszenie w nieodległym Żarowie, natychmiast złożyłem podanie o przyjęcie. Nie żałuję. Poznałem świetną ekipę, którą kieruje Bogdan Mucha z Żarowskiej Izby Historycznej. Dzięki nim mogę uczestniczyć w profesjonalnych i  przede wszystkim zgodnych z prawem poszukiwaniach – mówi Tomasz Wierzbicki.

Przypomnijmy, że dwa lata temu pan Tomasz podczas spaceru z rodziną znalazł na terenie Świebodzic pruską szablę z XIX wieku.

 – Poszliśmy z rodziną na piknik na łonie natury. Zacząłem oczyszczać teren, żeby położyć koc. W pewnym momencie trafiłem – na jak mi się wydawało – jakiś korzeń. Pociągnąłem go i po chwili trzymałem w ręce szablę. Byłem zszokowany. Wiele lat temu latałem po polach z wykrywaczem, ale nie zanotowałem jakichś sukcesów. Później zmieniły się przepisy i odpuściłem poszukiwania. A teraz takie coś – opowiada Tomasz Wierzbicki. – Stałem, trzymając tą szablę w rękach jak zahipnotyzowany. Żona mówiła, że trwało to kilka minut, a ja słowa nie mogłem z siebie wydobyć. Jakbym zobaczył ducha – opowiadał nam dwa lata temu swoją przygodę.

Złota moneta tp jak na razie największy sukces medialny niedawno powstałego Żarowskiego Stowarzyszenia Historyczno-Eksploracyjne „Aureus”. W środku znalazca – Tomasz Wierzbicki

W sobotę 5 listopada wraz z kilkoma członkami stowarzyszenia „Aureus” udał się na kolejną wyprawę na terenie gminy Żarów. Dokładnej lokalizacji nie podajemy ze zrozumiałych względów, aby nie zwabić nielegalnych poszukiwaczy skarbów. Ten dzieł okazał się dla niego szczęśliwy.

 – Chodziłem z detektorem po polu i w pewnym momencie otrzymałem sygnał jak na „normalny kolor”, że coś jest w ziemi. Myślałem początkowo, że to może jakiś fenig lub monetka z czasów PRL. Na znalezisko trafiłem na głębokości zaledwie 15 cm – opowiada nam pan Tomasz. – Dopiero jak pokazałem monetę kolegom Pawłowi i Bogdanowi, a oni skojarzyli co to jest, wszystkich nas zamurowało.

Identyfikacji monety dokonali Bogdan Mucha i Paweł Siczek.

– To naprawdę wspaniałe i rzadkie znalezisko. Tomek znalazł złotą monetę, którą jest 1 dukat Królestwa Niderlandów z 1837 roku! Moneta ta o próbie złota 986, wadze ok. 3,48 g i średnicy 21 mm została wybita za czasów króla Zjednoczonych Niderlandów Wilhelma I, suwerennego Księcia Niderlandów w latach 1813-1815, wielkiego księcia Luksemburga w latach 1815-1840 i księcia Limburgii w latach 1839-1840 – mówi Bogdan Mucha, prezes Żarowskiego Stowarzyszenia Historyczno-Eksploracyjnego „Aureus”.

1 dukat Królestwa Niderlandów z 1837 roku

Ile warte jest znalezisko? Dla Żarowskiej Izby Historycznej, gdzie prawdopodobnie trafi i gdzie będzie dukat eksponowany, jest to eksponat wyjątkowy. Moneta znaleziona przez pana Tomasza, wybita w ostatnim roku jej emisji (była wydawana od 1814 roku) na aukcjach osiąga ceny – w zależności od stanu zachowania – nawet do 450 euro. Bezcenna – jest natomiast z pewnością dla jej znalazcy – Tomasza Wierzbickiego, który został z tej okazji zaproszony przez żonę na… uroczystą kolację.

 – Tak, żona chyba doceniła moją pasję do poszukiwań i nie robi przeszkód. Wie że bardzo to mnie interesuje, bo to hobby to świetna sprawa – śmieje się w rozmowie z nami pan Tomasz, któremu serdecznie gratulujemy!

21 LIKES

One Comment

  1. dominik dominik 14 maja 2023

    gratulacje pozdr z goczalkowa gornego

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Mission News Theme by Compete Themes.