Press "Enter" to skip to content

Czytelnicy piszą (40): Znika młyn w Burkatowie

Spread the love

Napisał do nas nasz Czytelnik Wojciech Rośkowicz, który zwrócił uwagę na pewien fakt z terenu gminy Świdnica. Pragnę poinformować, że niestety młyn w Burkatowie został rozebrany. Po pożarze pałacu w Bystrzycy Dolnej to kolejny znikający świadek historii tego regionu.

Starego młyna coraz mniej…

Początki młynarstwa w tym miejscu sięgają II połowy XIX wieku, kiedy właścicielem majątku ziemskiego w Burkatowie był królewski szambelan i mistrz ceremoniału hrabia von Pückler und Gröditz z Bystrzycy Górnej.

 – Majątek w Burkatowie należał nieprzerwanie do tej rodziny od 1795 r. do 1945 roku. Pucklerowie rezydowali na stałe w pałacu w Bystrzycy Górnej. Majątek w Burkatowie obejmował w 1930 roku 306 ha ziemi uprawnej, zaś w 1938 r. zaledwie 78,25 ha, co tłumaczyć należy kryzysem w rolnictwie na Śląsku, do jakiego doszło w wyniku wielkiego kryzysu światowego końca lat 30. Właściciele ratowali się wówczas sprzedażą części swych dóbr – mówi historyk Sobiesław Nowotny.

To w czasach Pücklerów, a dokładnie w 1887 roku zbudowano duży wodny młyn, którego pierwszy właściciel nazywał się Brehmer. Młyn został przebudowany i unowocześniony jeszcze przed I wojną światową. Po II wojnie światowej jego właścicielem była przez wiele lat Rolnicza Spółdzielnia Produkcyjna W 1984 młyn spłonął, zdołano go jednak stosunkowo szybko odbudować. Od 1994 roku działała tu spółka z ograniczoną odpowiedzialnością „Oleje Sudeckie”, zajmująca się produkcją rafinowanych olejów i tłuszczów, sprzedażą hurtową nasion, produkcją olejów roślinnych, rafinacją oleju rzepakowego.

Firma zaprzestała działalności w 2008 roku. Obecnie zabudowania dawnego młyna włącznie z silosami są własnością prywatnych firm. Właściciel jednej z nich postanowił wyburzyć część najstarszych zabudowań młyna, które nie były wpisane do rejestru zabytków. Z budynku biurowego, na elewacji którego znajdowała się data budowy młyna „1887” pozostały już tylko jego fragmenty. Jak powiedział nam właściciel obiektu, zachowane zostaną pomieszczenia magazynowe.

Andrzej Dobkiewicz

7 LIKES

3 komentarze

 1. Piotr Piotr 22 czerwca 2023

  Do marca 2023r. właścicielem młyna była RSP Burkatów a nie Oleje Sudeckie. Przykro, że nowy właściciel podjął taką decyzję. Dla Burkatowa to duża strata a dla pseudo biznesmenów liczy się tylko kila ton złomu.

  • Andrzej Dobkiewicz Andrzej Dobkiewicz Post author | 23 czerwca 2023

   Dziękujemy Panie Piotrze za sprecyzowanie. Istotnie właścicielem było SP Burkatów, chociaż na terenie młyna działała spółka Oleje Sudeckie.

   • JK JK 21 października 2023

    Oleje Sudeckie były zawsze odrębną firmą. Młyn od lat 80 ubiegłego wieku był własnością RSP Burkatów, a Olejarnia powstała pod nowym właścicielem… Swoją drogą pracowałem w obu firmach. Pozdrawiam.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Mission News Theme by Compete Themes.