Press "Enter" to skip to content

Wielkie świniobicie…

Spread the love

Dzięki uprzejmości naszego współpracownika Sylwestra Bartczaka z Jaworzyny Śląskiej możemy Państwu zaprezentować dwa rachunki wystawione w 1938 roku przez ukazującą się w Świdnicy gazetę Täglische Rundschau für Mittelschlesien.

Rachunki zostały wystawione dla Waltera Bergera z Nowego Jawornika (niem. Neu-Jawornick) za zamieszczenie dwóch ogłoszeń prasowych w Täglische Rundschau.

Gospoda Deutscher Hof w Nowym Jaworniku funkcjonowała przynajmniej od końca XIX wieku. W 1899 roku jej właścicielem był Hugo Franke. Na początku XX wieku przeszła na własność rodziny Berger. W 1910 roku jako jej właściciel wymieniany jest Adolf Berger. Musiał umrzeć przed 1929 kiedy jako właścicielka gospody wymieniana jest wdowa po nim – Berta Berger. Ostatnim właścicielem gospody znajdującej się wówczas w budynku nr 8 był – zapewne ich syn – Walter Berger.

Budynek gospody zachował się do chwili obecnej (nr 13), chociaż w nieco zmienionej formie. W porównaniu z zachowanymi widokami tej gospody z początku XX wieku, nie ma już części mieszczącej salę gościnną oraz ogrodu przy gospodzie. Wejście do niego znajdowało się między budynkiem gospody a linią kolejową, a główna część ogrodu piwnego znajdowała się za budynkiem gospody.

 – Z ciekawostek, dotyczących tej gospody warto podać, że ostatni z Bergerów – Walter, prowadził jeszcze przed lokalem małą stację benzynową – informuje Sylwester Bartczak.

Prezentowane rachunki dotyczą ogłoszeń o dwóch imprez organizowanych w gospodzie, na które zapraszał Walter Berger wraz z żoną.

Pierwszą imprezą na którą 12 października 1938 roku zapraszała rodzina Berger było Großer Schweinschlachten czyli Wielkie Świniobicie.

 – To była bardzo popularna forma imprez w ówczesnych gospodach. Świnię szlachtowano zazwyczaj rano. Później z podrobów i części mięsa przygotowywano kaszanki, kiełbasy i świeżonkę – czyli mięso podsmażane z cebulą, które konsumowano jeszcze tego samego dnia. Pozostałą część mięsa pozostawiano na później, wędząc je i piekąc oraz robiąc różnego rodzaju przetwory – mówi historyk Sobiesław Nowotny.

Drugą imprezą, która odbyła się w gospodzie 30 października 1938 roku był Großer Kirmesball czyli odpowiednik naszego balu odpustowego. W reklamie właściciele zapowiadają tańce od godziny 19.00, muzykę w wykonaniu kapeli Schiller oraz konsumpcję drobiu i dziczyzny.

Na stronie internetowej Dawno temu w Jaworzynie opublikowane zostały inne rachunki związane z gospodą Deutscher Hof.  

Andrzej Dobkiewicz (Fundacja IDEA)

Galeria (kliknij, aby powiększyć)

6 LIKES

Skomentuj jako pierwszy!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Mission News Theme by Compete Themes.