Press "Enter" to skip to content

Zrekonstruował bramę Świdnicką

Spread the love

Świebodziczanin Aleksander Modliński zrekonstruował w 3D wygląd bramy Świdnickiej, znajdującej się niegdyś w pierścieniu średniowiecznych murów obronnych Świebodzic. To nie jedyna rekonstrukcja nad którą pracuje.

Aleksandr Modliński pracuje nad cyfrowymi modelami dawnych umocnień Świdnicy i Świebodzic

Aleksander Modliński jest obecnie uczniem IV klasy II Liceum Ogólnokształcącego w Świdnicy. Jak sam mówi, modelowaniem komputerowym 3D interesował się od dawna.

 – Początkowo związane było ono było z dodatkami do gier komputerowych, potem przyszło zainteresowanie historią. Pomyślałem, że fajnie byłoby coś zrekonstruować w technologii 3D. Wybór padł na nieistniejącą już bramę Świdnicką w moim rodzinnym mieście – mówi Aleksander Modliński.   

Znajdowała się ona niegdyś na terenie obecnego placu Jana Pawła II. Podobnie, jak i pozostałe fortyfikacje świebodzickie wieża bramna ucierpiała podczas pożaru miasta w 1774 r. Zachowała się informacja, że w 1791 r. murarz Johann Hayn i cieśla Johann Friedrich Reichelt odnowili zwieńczenie Bramy Świdnickiej, nadając jej nowy wygląd. Brama wraz z fragmentem murów miejskich i znajdującego się w pobliżu zamku, została rozebrana w 1838 roku (chociaż niektóre źródła kładą jej kres na 1850 rok).  Stworzona w ten sposób wolna przestrzeń zyskała nowe miano – tzw. Neumarkt (Nowy Rynek), na którym w 1893 r. wzniesiono okazały Pomnik Zwycięstwa.

Model bramy Świdnickiej wg stanu z około 1750 roku

 – Wizualizacja została wykonana, jako figurka z wizerunkiem bramy. Została stworzona w programie graficznym 3DS Max, a oteksturowana w programie Substance Painter. Na podstawie zachowanej ikonografii trudno ją dokładnie zwymiarować, w każdym bądź razie odwzorowuje ona stan na ok. 1748 rok, a więc przed jej uszkodzeniem podczas wielkiego pożaru i późniejszą przebudową. Materiałami wyjściowymi do rekonstrukcji bramy były rysunki Friedricha Bernharda Wernera z połowy XVIII wieku – mówi Aleksander Modliński.  – Jedyne, co jest niepewne to wygląd przedbramia, ponieważ na wizualizacjach jest ono wzięte z innej bramy w średniowiecznym systemie obronnym Świebodzic – bramy Strzegomskiej. Pomimo to, daje to wyobrażenie tego, jak ta brama mogła wyglądać.

Obecnie świebodziczanin pracuje nad odtworzeniem części wewnętrznego obwodu twierdzy świdnickiej. – Planuję wykonać panoramę Świdnicy, datowaną na początek XIX wieku,  ukazującą przedmościa: kraszowickie i witoszowskie, kawałek bastionu Jezuickiego, katedrę i zabudowania miasta – dodaje Aleksander Modliński.

Model bramy Kraszowickiej i jej przedmościa. Dziś jest to zbieg ulicy Trybunalskiej i Alei Niepodległości

Czy uda mu się zrekonstruować w 3D całą twierdzę świdnicką? Jak sam mówi, byłby to olbrzymi projekt zakrojony na kilka lat. Na razie więc rekonstruuje wybrane dzieła fortyfikacji twierdzy świdnickiej. Miejmy też nadzieję, że doczekamy się kiedyś rekonstrukcji średniowiecznych umocnień naszego miasta, co byłoby niewątpliwie nowatorskim projektem i mogłoby przyczynić się do popularyzacji dziejów Świebodzic.

Andrzej Dobkiewicz (Fundacja IDEA)

21 LIKES

Skomentuj jako pierwszy!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Mission News Theme by Compete Themes.