Press "Enter" to skip to content

Czytelnicy piszą (cz. 5): Hansa-Bank

Spread the love

Od czytelnika Świdnickiego Portalu Historycznego – Marka Kubasiewicza otrzymaliśmy do publikacji na łamach ŚPH ciekawostkę w postaci książeczki oszczędnościowej, należącej do parafii katolickiej w Mościsku w powiecie dzierżoniowskim (Faulbrück, kreis Reichenbach).

Kościół parafialny w Mościsku ok. 1930 r.

Książeczka pochodzi z lat 40. XX wieku i jej dysponentem był proboszcz parafii w Mościsku Joseph Spindel. Parafia miała konto założone w Hansa-Bank Schlesien AG. Był to niewielki bank założony jeszcze w 1869 r., jako spółdzielnia i przekształcony w kapitałową spółkę akcyjną (AG – Aktiengesellschaft) dopiero w 1923 r. Jego centrala mieściła się we Wrocławiu Ohlauer Stadtgraben (Podwale) nr 29. Kasy depozytowe mieściły się także na kolejowym dworcu głównym oraz przy dawnej Neue Taschenstrasse 18/19 (obecnie ulica Hugona Kołłątaja) i przy Telegrafenstrasse 7 (obecnie ulica Krótka). Filie Banku znajdowały się ponadto w Kłodzku (Grünstrasse 20 – obecnie Wojska Polskiego), Oleśnicy (Ohlauer Strasse 18 – obecnie 3 Maja) i w Świdnicy. W tej ostatniej, siedziba filii znajdowała się w kamienicy Rynek 18.

Na początku XX wieku (po 1910 r.) właścicielką tej kamienicy była Anna Galle. Jej zasługą jest przebudowa kamienicy (podwyższenie o jedno piętro), w której to formie przetrwała ona do chwili obecnej, nadając jej formę zachowaną do dnia dzisiejszego. Podczas tej przebudowy szczyt kamienicy uzyskał pseudobarokową formę z kartuszem i inicjałami „AG” – Anna Galle, na cześć i pamiątkę po właścicielce kamienicy. Niestety, w czasie ostatniego remontu błędnie odczytano dawne inicjały i litery te odtworzono w tynku jako… „AC”.

Wschodnia pierzeja Rynku w Świdnicy z zaznaczoną kamienicą nr 18, siedzibą
Hansa-Bank Schlesien AG (Źródło: polska-org.pl)

Wymieniono również stare barokowe okna, zastępując je dużymi, dostarczającymi większej ilości światła, co było szczególnie ważne, ze względu na lokalizację kamienicy w często zacienionym narożu Rynku. W latach dwudziestych XX wieku właścicielka kamienicy zrezygnowała z prowadzenia tu własnej działalności kupieckiej i wynajęła pomieszczenia Hansa-Bank Schlesien AG. Według wspomnień jednego z dawnych niemieckich mieszkańców miasta, pomieszczenia Banku znajdować się miały na parterze, w pomieszczeniach zajmowanych obecnie od wielu lat przez „Bar Kupiecki”. Wydaje się jednak, że bank znajdował się na I piętrze, na zachowanych bowiem zdjęciach z lat 30. XX wieku, na parterze funkcjonował sklep. W spisie lokali użytkowych przekazanych w 1945 r. polskim osadnikom figuruje informacja, że na parterze znajdowała się księgarnia, należąca do Wernera Schleinzera. Lokal ten 23 kwietnia 1946 r. przekazano Spółdzielni Wydawniczej „Wiedza”.

Wracając do Hansa-Bank Schlesien AG warto dodać, że w 1923 r. został włączony do Mittelschlesische Bank AG z siedzibą we Wrocławiu.

Panu Markowi dziękujemy za nadesłanie tej ciekawostki.

Andrzej Dobkiewicz & Sobiesław Nowotny

Fundacja IDEA

6 LIKES

Skomentuj jako pierwszy!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Mission News Theme by Compete Themes.