Do Kościoła Pokoju w Świdnicy trafiły nieznane dokumenty, w tym rękopis z XVII wieku.
Rękopis jest dziełem Daniela Czepki von Reigersfeld, które skopiował jego sekretarz. To poeta śląski, który był silnie związany ze Świdnicą. Kilka lat temu świdnicki historyk Sobiesław Nowotny przetłumaczył pamiętniki jego brata Christiana, który odbył podróż do Danii, Szwecji i inne dwory europejskie, lobbując tam na rzecz protestantów. Niepublikowany do tej pory rękopis z 1667 roku jest opisem księstwa świdnicko-jaworskiego.
Z księstwem jest związany także kolejny dokument z fragmentami pieczęci, który trafił do Kościoła Pokoju. To pochodzący z 1652 roku list Ferdynanda III do starosty księstwa Otto von Nostitz-Rokinitz wysłany z Pragi. Władca namawia go, aby podczas zbliżającego się sejmu Rzeszy w Ratyzbonie głosował „zgodnie z naszą miłościwą, ojcowską intencją i zapowiedzianymi postulatami”, czyli za przeforsowaniem syna Ferdynanda III na cesarza rzymsko-niemieckiego.
Wśród dokumentów są także wydane w połowie XVIII wieku widoki dziewięciu śląskich miast, według rysunków znanego śląskiego rysownika Friedricha Bernharda Wernera z dzieła Scenographia Urbium Silesiae. Na dwóch świdnickich wedutach widoczny jest Kościół Pokoju. Na stronie Kościoła Pokoju wymieniany jest też spis blisko trzystu kościołów w księstwie świdnicko-jaworskim, które po traktacie westfalskim odebrano ewangelikom. Obustronnie zadrukowana kartka na papierze czerpanym z XVIII wieku pochodzi z nieustalonego źródła. Dokumenty w Niemczech kupił kolekcjoner i właściciel domu aukcyjnego Wojciech Lizak. Trafiły do otwartego przy Kościele Pokoju Archiwum Dolnośląskiego Instytutu Ewangelickiego.
Źródło: Kościół Pokoju
8 LIKES
Skomentuj jako pierwszy!