Helmuth Karl Bernhard von Moltke urodził się w Parchimiu (Meklemburgia) jako syn duńskiego generała Friedricha Philippa Victora von Moltke (1768-1845). Zmarł w Berlinie 24.04.1891 r. Był pruskim generałem, feldmarszałkiem, reformatorem armii pruskiej.
Przez 30 lat był szefem sztabu generalnego. Uznaje się go za twórcę nowoczesnej operacji wojskowej. Był człowiekiem bardzo wszechstronnym. Kochał muzykę, poezję, sztukę, archeologię, teatr. Znał siedem języków (niemiecki, duński, angielski, francuski, włoski, hiszpański i turecki). Sam szkicował pejzaże i portrety. 1 sierpnia 1867 r. Moltke zakupił za 240.000 talarów majątek Krzyżowa koło Świdnicy.
W 1885 r. wydano w Lipsku w wydawnictwie F. A. Brockhaus w języku polskim książkę Moltkego O Polsce. Chciałbym poniżej przedstawić fragmenty tej pozycji i dodatkowo zilustrować tekst grafikami z ówczesnej, XIX-wiecznej prasy (Illustrierte Zeitung). Część rycin jest znana z kopii w innych publikacjach, część jednak nie była do tej pory szerzej prezentowana.
Galeria (kliknij, aby powiększyć zdjęcie)
- Dom w Parchim, w którym urodził się feldmarszałek Moltke; 2. Matka feldmarszałka – Sophia von Moltke; 3. Ojciec feldmarszałka – Friedrich von Moltke; 4. Moltke w wieku 16 lat; 5. Żona feldmarszałka – Mary von Moltke; 6. Feldmarszałek w atelier malarza Antona von Wernera; 7. Feldmarszałek Helmuth Bernhard von Moltke; 8. Feldmarszałek Helmuth Bernhard von Moltke pod koniec życia; 9. Feldmarszałek na spacerze w Krzyżowej; 10. Helmuth von Moltke w swoim gabinecie w pałacu w Krzyżowej; 11. Maska pośmiertna feldmarszałka; 12. Mauzoleum rodu von Moltke w Krzyżowej.
Galeria (kliknij, aby powiększyć zdjęcie)
- Feldmarszałek w swoim gabinecie w Berlinie; 2. Pokój w którym zmarł feldmarszałek; 3. Feldmarszałek na ławce w parku w Krzyżowej; 4. Moltke na łożu śmierci; 5. Cesarz Wilhelm II Hohenzollern oddaje hołd zmarłemu feldmarszałkowi; 6. Kondukt żałobny w drodze na berliński dworzec kolejowy; 7. Kondukt żałobny w Krzyżowej; 8. Wnętrze mauzoleum rodowego po pogrzebie feldmarszałka.
Krzysztof Królik (Wrocław)
8 LIKES
Co prawda nie ma już w Świdnicy pomnika feldmarszałka von Moltke (został zburzony 5 sierpnia 1945 r. i nie pomogła mu antyhitlerowska działalność jego wnuka stryjecznego), ale zachowało się w okolicy trochę pamiątek po nim.
Oczywiście najbardziej znana jest jego rodowa posiadłość w Krzyżowej oraz mauzoleum na wzgórzu cmentarnym powyżej dawnego cmentarza ewangelickiego.
W Kościele Pokoju znajduje się skromna loża rodziny von Moltke, kilkanaście metrów na prawo od słynnej loży Hochbergów.
Mało kto wie, że nad wejściem do wieży widokowej na Górze Wszystkich Świętych koło Nowej Rudy znajduje się płaskorzeźba z wizerunkiem feldmarszałka von Moltke.
Ciekawostką jest, że Helmuth von Moltke jest jedynym człowiekiem urodzonym w XVIII wieku, którego głos zarejestrowano na fonografie (na dwóch cylindrach znalazły się jego recytacje fragmentów dzieł Szekspira i Goethego). W 2012 roku zostały odnalezione się wśród wielu nagrań w Muzeum Thomasa Edisona w Teksasie.