Press "Enter" to skip to content

Książka świdniczanki wydana w Czechach!

Spread the love

Już 9 listopada w Czechach będzie miała miejsce premiera książki napisanej przez świdniczankę – Agnieszkę Dobkiewicz.

Chodzi o Małą Norymbergę. Historie katów z Gross-Rosen, która ukaże się pod nieco zmienionym tytułem Příběhy katů z koncentračního tábora Gross-Rosen. Polský malý Norimberk (tłum. Historie katów z obozu koncentracyjnego Gross-Rosen. Mała, polska Norymberga).

Napisana w 2019 roku książka Agnieszki Dobkiewicz miała już kilka wydań i wznowień w krakowskim wydawnictwie ZNAK, prawa do jej wydania i sprzedaży zakupiła także jedna z dużych sieci handlowych. Teraz przeszedł czas na „podbój” Czech. Książka ukaże się już 9 listopada nakładem wydawnictwa Víkend, specjalizującego się w tematyce wojennej i sensacyjnej. Zarówno Mała Norymberga, jak i kolejna książka Agnieszki Dobkiewicz – Dziewczyny z Gross-Rosen, były prezentowane na Międzynarodowych Targach Książki we Frankfurcie nad Menem (czytaj tutaj: Książki świdniczanki na targach we Frankfurcie). Obecna na nich była m.in. Ewa Bolińska-Gostkowska, menedżer ds. Praw Zagranicznych i starszy redaktor wydawnictwa  ZNAK. – To jest radość i satysfakcja, gdy poznaje się tak zaangażowanych wydawców, którzy na dodatek chwalą pod niebiosa Autorkę i książkę. Mowa o Agnieszce Dobkiewicz i jej książce Mała Norymberga. Historie katów z Gross Rosen, która właśnie ukazała się w Czechach nakładem wydawnictwa Víkend! – napisała na swoim profilu na Facebooku Ewa Ewa Bolińska-Gostkowska.

Jak się od niej dowiedzieliśmy przedstawiciele czeskiego wydawnictwa byli pod dużym wrażeniem książki Agnieszki Dobkiewicz i z wielkim podziwem mówili o warsztacie autorki i efekcie końcowym. Zresztą nie ukrywali, że z książki dowiedzieli się także o kilku fascynujących historiach, które miały miejsce na terenie Czech, a których nie znali.

Agnieszka Dobkiewicz

O tym, jak bardzo spodobała im się Mała Norymberga niech świadczy fakt, że jeszcze zanim ukazało się jej czeskie wydanie, wydawnictwo Víkend zakupiło także od razu prawa do wydania drugiej pozycji tej autorki – Dziewczyny z Gross-Rosen. Zapomniane historie obozowego piekła. Ma się ona ukazać w Czechach w przyszłym roku.

A co o czeskim wydaniu Małej Norymbergi powiedziała nam sama autorka?

 – Jest to na pewno ogromna radość i satysfakcja. Radość, że reportaże o historii osądzenia zbrodniarzy wojennych w mojej rodzinnej Świdnicy, pokazane przez pryzmat cierpień ich ofiar, wzbudziły zainteresowanie także za granicą. To w pewnym sensie pozwala mieć nadzieję, że to co wydarzyło się w obozie koncentracyjnym KL Gross-Rosen i jego filiach nie zostanie zapomniane, a historię świdnickich procesów poznają także czescy czytelnicy. Mam nadzieję, że po lekturze tej książki Świdnica nie będzie dla nich mało znanym, polskim miasteczkiem gdzieś na Przedgórzu Sudeckim. Może opisane przeze mnie historie sprawią, że zechcą poznać bliżej fascynujące dzieje Świdnicy i na koniec ją odwiedzić. Jest to więc w pewnym sensie promocja Świdnicy. A satysfakcja? Każde kolejne wydanie moich książek w jakiś sposób potwierdza to, że moja praca przy ich pisaniu oraz tematyka jaką się zajęłam, że wszystko to miało sens i było potrzebne – mówi Agnieszka Dobkiewicz.

8 LIKES

Skomentuj jako pierwszy!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Mission News Theme by Compete Themes.