Press "Enter" to skip to content

Stary film z Piotrowic Świdnickich

Spread the love

Za pośrednictwem Grupy ArteMis otrzymaliśmy do zaprezentowania Państwu niezwykły reportaż, związany z miejscowością Piotrowice Świdnickie (gmina Jaworzyna Śląska, powiat świdnicki).

 – Chciałabym Państwa serdecznie zaprosić do obejrzenia archiwalnego reportażu o Teatrze Wiejskim ze wsi Piotrowice z lat 70/80. XX wieku [od red. film pochodzi z 1985 roku, kiedy była przygotowywana premiera „Wesela” Stanisława Wyspiańskiego]. Być może zainteresuje Państwa Czytelników – napisała do nas Magdalena Podchorodecka, dyrektor zarządzający Grupy ArteMis. – Piotrowice – mała, z pozoru niczym niewyróżniająca się miejscowość, leżąca w województwie wałbrzyskim (obecnie dolnośląskim). Nie jest to jednak typowa, przeciętna wieś, ponieważ od wielu lat prężnie działa tutaj Teatr Wiejski „Jacy Tacy”, powstały z inicjatywy Julii Budy. Pomiędzy trudami i obowiązkami dnia codziennego, piotrowiczanie mocno angażują się w działanie tej amatorskiej grupy. Jest to dla nich nie tylko ciekawa forma spędzenia wolnego czasu, którego nie mają zbyt wiele, ale również szansa na rozwijanie własnej kreatywności, krzewienia rodzimej, folklorystycznej kultury oraz zacieśniania lokalnych więzi.

Piotrowicka publiczność (kadr z filmu)

O piotrowickim teatrze kilka lat temu artykuł napisał Marcin Burski w Wieściach Gminnych Jaworzyna Śląska. Obszerny artykuł znajduje się także na stronie internetowej żarowskiego Stowarzyszenia Labiryntarium.

Amatorski teatr w Piotrowicach Świdnickich powstał już w listopadzie 1945 roku. Jego nierozerwalną częścią była założycielka Pani Julia Buda czule nazywana „Agatką”. Na ziemi wadowickiej skąd pochodziła, Pani Julia zakochała się w teatrze. To tam stawiała swoje pierwsze kroki na scenie w amatorskim zespole oraz należała do Katolickiego Związku Młodzieży Polskiej. Po przyjeździe na nasze ziemie pomimo pracy na roli oraz zajęć w bibliotekach, stworzyła teatr, który był wizytówką naszej okolicy.

 – Za datę powstania teatru uznaje się listopad 1945. Nazwę „Jacy Tacy” wymyślono około roku 1967, kiedy to zespół zaczął uczestniczyć w różnych przeglądach. Od tamtego momentu zespół zaczął przygotowywać się do przedstawienia „Więzień Oświęcimski”, który opisywał losy byłego więźnia tego obozu. Premiera odbyła się 19 marca 1946. Kilkanaście osób wystąpiło dla ówczesnych piotrowiczan: polskich osadników, ludności niemieckiej i stacjonujących we wsi radzieckich czołgistów. Przedstawienie okazało się sukcesem. Z pomysłu o teatrze rodziły się inne inicjatywy, takie jak Orkiestra nietypowa, „Wesoły autobus”, czy młodszy zespół „Beniaminki”. Orkiestra wzbudzała ciekawość, gdyż jej członkowie grali na garnkach, butelkach, tarkach do prania, a znakiem rozpoznawczym była koza Mery, która towarzyszyła im w imprezach plenerowych. Sława i osiągnięcia zespołu były duże. Nawiązano współpracę z Towarzystwem Przyjaciół Teatru i dzięki temu piotrowiczanie mogli poznać tak znakomitych aktorów jak: Stanisława Mikulskiego, Krzysztofa Kolbergera , Marka Perepeczko, Wojciecha Siemiona, Jerzego Kamasę, Bronisława Cieślaka, Zofię Rysiówną czy Dorotę Stalińską.

Kliknij na poniższe zdjęcie, aby odtworzyć FILM

Oba zespoły nawiązały współpracę i w 1986 roku wystawiły na scenie w Piotrowicach adaptację „Wesela” Stanisława Wyspiańskiego, które wywołało rozgłos tej inicjatywy w Telewizji Polskiej. Ludzie nie mogli się pomieścić, więc trzeba było grać kolejne przedstawienie tego samego dnia. Próby trwały tylko tydzień i korzystniejsze wrażenie zrobili amatorzy. W latach 1991-1995 reżyserią przedstawień zajął się Ryszard Dykcik, wieloletni członek zespołu. Teatr miał bogaty repertuar. Aktorami byli mieszkańcy Piotrowic a deskami teatralnymi była świetlica wiejska – pisał w 2019 roku Marcin Burski, redaktor naczelny Wieści Gminne Jaworzyna Śląska.

Ciekawe, czy piotrowiczanie podejmą kiedyś jeszcze inicjatywę i wznowią działalność teatru? Jesteśmy też ciekawi, ile osób rozpozna się na prezentowanym filmie.

Reportaż został udostępniony w ramach projektu „Digitalizacja Regionalnego Dziedzictwa Telewizyjnego i Filmowego z Archiwum TVP S.A.”, który prowadzi Grupa ArteMis. Są to archiwalne materiały z ośrodków Telewizji Polskiej z lat 70. i 80. dostępne za darmo online.

Andrzej Dobkiewicz (Fundacja IDEA)

6 LIKES

Skomentuj jako pierwszy!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Mission News Theme by Compete Themes.