Press "Enter" to skip to content

Zmarł Andrzej Szczepankowski

Spread the love

Dotarła do nas smutna informacja, że 3 grudnia w wieku 66 lat zmarł Andrzej Szczepankowski.

Andrzej Szczepankowski (1955-2021)

W swojej bogatej karierze zawodowej był między innymi wiceprzewodniczącym Rady Miejskiej w Świebodzicach, dyrektorem Zarządu Dróg Powiatowych w Świdnicy, egzaminator w Wojewódzkim Ośrodku Ruchu Drogowego w Wałbrzychu. Do historii powiatu świdnickiego przeszedł jednak przede wszystkim, jako Pełnomocnik Wojewody Wałbrzyskiego d/s Jednostek Wojskowych Armii Radzieckiej, czyli de facto do koordynacji prac związanych z przejmowaniem i zagospodarowywaniem mienia zwalnianego przez jednostki AR, otrzymując z czasem stanowisko starszego inspektora w Urzędzie Rejonowym Administracji Ogólnej  w Świdnicy. To między innymi dzięki jego pracy Świdnica oraz ówczesne województwo wałbrzyskie były pierwszymi w Polsce, które w 1991 roku opuściły wojska sowieckiej. To właśnie Andrzej Szczepankowski z ramienia administracji rządowej kierował akcją zagospodarowania posowieckich obiektów.

 – Z Andrzejem Szczepankowskim rozmawiałem kilka tygodni temu. Przekazał Świdnickiego Portalowi Historycznemu część ze swojego bogatego archiwum, na podstawie którego mogliśmy przygotować materiał (czytaj tutaj: 30 lat temu pozbyli się… „gości), o opuszczeniu przez jednostki Armii Radzieckiej Świdnicy i ziemi wałbrzyskiej.

Mówił wtedy, że “mimo bardzo skromnych środków i rezerw osobowych oddelegowanych do tej akcji, a także trudnych rozmów z Rosjanami, efekty przejmowania posowieckich obiektów były nadzwyczajne”. Wspominał też, że „u niego te dokumenty leżą i pokrywają się kurzem, a trzeba, żeby ludzie pamiętali”. Kiedy rozmawiałem z Nim podczas jego pobytu w szpitalu cieszył się, że wspomnieniowe artykuły na ten temat, na podstawie przekazanych przez niego materiałów, ukazały się między innymi na Świdnickim Portalu Historycznym w Gazecie Wyborczej i w Gazecie Świebodzic. Umawialiśmy się wtedy, że przejrzy jeszcze swoje domowe archiwum i przekaże nam te materiały, które związane są ze historią Świdnicy i powiatu świdnickiego do dalszych publikacji na łamach Świdnickiego Portalu Historycznego. Nie zdążył… Najpierw miał planowy wyjazd do sanatorium, potem zachorował na covid-19 – wspomina Andrzej Dobkiewicz, redaktor naczelny Świdnickiego Portalu Historycznego.

Pogrzeb Andrzeja Szczepankowskiego odbędzie się 8 grudnia o godzinie 12.00 na cmentarzu komunalnym przy ul. Wałbrzyskiej w Świebodzicach.

1 LIKE

Skomentuj jako pierwszy!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Mission News Theme by Compete Themes.