Press "Enter" to skip to content

Czytelnicy piszą (cz. 1): Fischer i Firl

Spread the love

Dwa ciekawe zdjęcia otrzymaliśmy ostatnio od naszych czytelników i współpracowników. Oba związane są z naszymi publikacjami, które ukazały się jakiś czas temu.

Wilhelm Fischer, kapral z garnizony w Świebodzicach, uczestniczący w wojnie francusko-pruskiej 1870-1871

Pierwsze z nich – nadesłane przez Marka Mikołajczaka ze Świebodzic, zostało przez niego znalezione na jednej z aukcji internetowych i nawiązuje do artykułu Jacka Ziaji z Jeleniej Góry – Garnizon miejski Świebodzic (1860-1890), w którym opisuje m.in. historię 2. Śląskiego Batalionu Strzelców (Jegrów) Nr. 6(niem.2. Schlesisches Jäger-Bataillon Nr. 6). Stacjonował on w Świebodzicach w latach 1860-1873. I właśnie z tego okresu pochodzi fotografia żołnierza tegoż batalionu – Wilhelma Fischera. Jak informuje nas podpis na odwrocie zdjęcia, wykonane ono zostało w 1870 r., a więc na trzy lata przed opuszczeniem przez batalion Świebodzic i jego dyslokacją do Oleśnicy, gdzie batalion stacjonował aż do rozformowania w 1920 r., a Wilhelm Fischer uczestniczył w wojnie francusko-pruskiej (1870-1871).

Podpis na odwrocie zdjęcia:

Wilhelm Fischer po wojnie 1870 r. jako kapral w batalionie jegrów w Świebodzicach (niem. Wilhelm Fischer nach dem Kriegsjahr 1870 als Gefreiter beim Jägerbatt. zu Freiburg i. Schlesien.).

Pracownicy firmy przewozowej „Hermann Firl” podczas przygotowań do wycieczki zakładowej (1935 r.)

Drugą fotografię otrzymaliśmy od Jensa Knauera z Niemiec, potomka świdnickiej rodziny Firl, która przed wojną posiadała dużą firmę i była właścicielami budynku dawnego więzienia miejskiego, przy obecnej ulicy Budowlanej 4.

Kilka miesięcy temu na łamach Świdnickiego Portalu Historycznego opisaliśmy dzieje tego budynku, które udało się w jakimś stopniu odtworzyć na podstawie zachowanych i dostępnych archiwaliów (czytaj: Tajemnice Budowlanej 4 (cz. 1), Tajemnice Budowlanej 4 (cz. 2) oraz Tajemnice Budowlanej 4 (cz. 3), Budowlana 4. Tajemnicza piwnica (cz. 4).

Walter Kobsch

Jens Knauer skontaktował się z nami niedawno i obiecał przekazanie nowych informacji o rodzinie Firlów z okresu ich zamieszkania w Świdnicy (czytaj tu: Potomkowie odnalezieni!), od swojej ciotki i potomkini ostatniego właściciela firmy w 1945 r. – Ingrid Scholze z domu Kobsch. Póki co, podesłał nam prezentowane zdjęcie z rodzinnego archiwum. Przedstawia ono przygotowania do zakładowej wycieczki w firmie Firlów.

Pierwsza osoba z lewej strony to Walter Kobsch, zięć Heinricha Firla i ojciec Ingrid Scholze z domu Kobsch, kierujący firmą do 1945 r. Zdjęcie wykonane zostało przed istniejącymi do chwili obecnej budynkami przy ulicy Folwarcznej 1-3, które także należały do firmy.

Andrzej Dobkiewicz

8 LIKES

Skomentuj jako pierwszy!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Mission News Theme by Compete Themes.